Biyo Gübrenin İnsanlara Etkileri

272 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Gübreler, pestisitlerin neden olduğu hasara kıyasla yaban hayata nispeten daha az zarar verirken, bazı durumlarda insan sağlığı için tehlikelidirler. Bu tehlikelerden bazıları aşağıdaki gibidir:

• İçme suyunda yüksek nitrat konsantrasyonları, klinik metaemoglobinemiye neden olabilir ve bu genellikle mavi bebek sendromu olarak adlandırılır,
• Gübre üretiminde temel iş sağlığı sorunu olan toz maruziyetine neden olur,
• Mide, mesane, özofagus kanseri gibi bir dizi ciddi hastalıkta neden olur,

İş sağlığı ve güvenliği (İSG) uygun şekilde yönetilmelidir, çiftçinin İSG sistemi, İSG risklerinin etkili bir şekilde kontrol edilmesine, işle ilgili hastalıkları veya yaralanmaları önlemeye, düzenlemeler ve standartlara uygunluğun sağlanmasına yardımcı olur. Çiftçi işinin yeni ekonomik ve mesleki yapısı için özellikle uygun olan uygulayıcılar, araştırmacılar ve diğer paydaşlar mevcut İSG risklerini değerlendirmek ve yönetmekle ilgilenirler. Bu hedefler aşağıdaki gibidir:

• İSG risk yönetiminde etkin uygulamaların belirlenmesi,
• Basit bir iyi uygulama çerçevesi kullanmak,

Biyo Gübre ve İnsan Sağlığı Üzerindeki EtkileriÜrünler veya malzeme güvenlik bilgi formları (MSDS), kimyasalların kullanımıyla ilgili kişileri ilgili tehlikeler hakkında bilgilendirdikleri ve ayrıca risk değerlendirmeleri için temel oluşturdukları için iki amaca hizmet eder. Dağıtım zincirinin tüm aşamalarında güvenlik bilgi formları sağlanmalıdır ve bazı ülkeler bunların mevzuat kapsamında kullanılmasını zorunlu kılmıştır. Normal üretim özelliklerine ek olarak, MSDS’nin genel olarak elde edilmesi ve yorumlanması zor olan sağlık tehlikesi ve eko-toksikolojik bilgileri sağlaması gerekir.

Çiftçiler İçin Tehlikeler

Biyo gübre kullanan çiftçiler birçok tehlikeye maruz kalabilir ve bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Sıcaklık

Isıya bağlı hastalık ölümcül olabilir ve her yıl binlerce işçi sıcağa maruz kalmaktan hastalanmaktadır ve hatta bazıları bu yüzden yaşamlarını yitirmektedirler. Fakat bu hastalıklar ve ölümler önlenebilir. Sıcak ve nemli koşullara maruz kalan işçiler, özellikle ağır işler yapıyorlarsa veya hacimli koruyucu giysiler ve ekipmanlar kullanıyorlarsa, yüksek ısı hastalığı riski altındadır. Yeni çalışanlar, sıcak koşullara tolerans geliştirmemişlerse diğerlerinden daha büyük risk altında olabilir. İşverenler, işçilerin alışmalarına yardımcı olmak için adımlar atmalıdır.
Sıcağa bağlı hastalıklar potansiyel olarak ölümcül olsa da kolayca önlenebilir. Sıcak koşullarda çalışırken, su tüketmeyi, mola verilmeli ve mümkün olduğunca gölgelik oluşturulmalıdır, kişi susamamış olsa bile her 15 dakikada bir su tüketilmelidir. Diğer önlemler arasında şapka ve açık renkli giysiler kullanılmalıdır. Bunların yanında acil durumlarda yardım alınması gerektiği için bulunan konumun bilinmesi önemlidir ve herhangi bir hastalık belirtisi durumunda yardım alınmalıdır.

Kas-iskelet yaralanmaları

Tarımsal faaliyetlerde mahsul üretimi için çalışan işçiler tipik olarak garip pozisyonlarda tekrarlayan hareketler kullanır ve bu da kas-iskelet yaralanmalarına neden olabilir. Ergonomik risk faktörleri, ellerin tekrarlayan, zorlayıcı veya uzun süreli egzersizi gerektiren işlerde bulunur, ağır nesneleri sıkmak, ağır kaldırmak, itmek, çekmek, taşımak ve uzun süreli garip duruşlara neden olur.

Kas-iskelet sistemi yaralanmalarını azaltmak için bazı yöntemler arasında uygun araçlar, titreşimi azaltmak için dolgu ve yüksek tekrarlı daha az aktivite bulunur. Bununla birlikte düşmelerden kaynaklanan ölümler ve yaralanmalar, çiftlik işçiler için büyük bir tehlike olmaya devam etmektedir.

Araç tehlikeleri

Araç kazalarından kaynaklanan yaralanmalar ciddidir ve çiftlik faaliyetleri için zayıflatıcıdır. Bunun yanında tehlikeli ekipman ve makine kullanımı da tehlikelerin arasındadır. Çiftlik çalışanları rutin olarak bıçak, çapa ve diğer kesici aletler kullanır. Merdivenler üzerinde çalışmak veya farklı makine kullanmalarını gerekir. Bununla birlikte, bu basit aletler tehlikeli olabilir ve uygun olmayan şekilde kullanıldığında veya bakımı tam olarak yapılmadığında ciddi yaralanmalara neden olma potansiyeline sahip olabilir. Bunun için tehlikeli ekipman ve makine kullanımında alınması gerekenler önlemler vardır. Bu önlemler aşağıdaki gibidir:

• Tüm aletler iyi durumda tutulmalı ve üreticinin talimatlarına göre kullanılmalıdır.
• Elektrikli aletler uygun şekilde topraklanmalı veya çift yalıtılmalı olmalı ve tüm korumalar veya kalkanlar yerinde olmalıdır,
• Çiftlik çalışanları, uygun kişisel koruyucu ekipman giymeli ve giysilerin makinelere takılabilecek ip veya gevşek uçları olmadığından emin olmalıdır. Dolaşmayı önlemek için uzun saçlar geriye bağlanmalıdır.
• Ek olarak, dükkanların iyi aydınlatılması, kaymaları, takılmaları ve düşmeleri önlemek için açık yürüyüş yolları olmalıdır.

Tahıl ambarları ve silolar

Çiftliklerde tahıl ambarlarını ve siloları çevreleyen güvenlik sorunları bazen gözden kaçsa da, birçok tehlike oluşturmaktadır. Çiftlik çalışanları, tahıl ambarları ve silolarıyla çalışırken boğulma veya yutulma tehlikelerine, ayrıca tahıl tozuna ve patlamalara maruz kalırlar. Boğulma, tahıl depolama ambarlarında önde gelen bir ölüm nedenidir. Boğulma, bir işçi, hareket eden tahıl üzerinde yürürken tahıl tarafından gömüldüğünde (yutulduğunda) veya bir çöp kutusunun içinde biriken tahılı temizlemeye çalıştığında meydana gelebilir. Tahıl taşımak bataklık gibi davranır ve bir işçiyi saniyeler içinde gömebilir. Köprülü tahıl ve dikey depolanmış tahıl yığınları da bir işçi üzerinde veya yakınında durursa beklenmedik bir şekilde çökebilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık