Çocuklara Doğa ve Hayvan Sevgisi Nasıl Öğretilir?

1.174 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarımıza her türlü sevgiyi 10 yaşına kadar kazandırmak gerekiyor. Çünkü bu yaştan sonra çocuklarımıza istesek te birçok konuda bilgi ve sevgiyi aşılamamız imkansız hale geliyor. Çocuklar için 5-6 yaşlarına kadar ana karakterlerini aldıkları ve 10-12 yaşlarına kadar edindiği doğa ve hayvan sevgisinin ilerleyen yaşlarında istese de istemese de devam ettiği görülmektedir. Bu nedenle doğa ve hayvan sevgisini erken yaşlarda kazandırmanız fayda var.

Çocuklara doğa sevgisi kazandırmak için onları doğanın güzelliklerini gösterebileceğiniz alanlara tatile götürerek doğanın biz insanlar için önemini anlatabilirsiniz. Doğaya zarar geldiğinde insanlara ne gibi olumsuzluklara neden olduğunu yerinde anlatmak çok daha etkili olacaktır. Aynı şekilde hayvanat bahçesine götürerek ya da en azından sokakta zararsız hayvanlardan birini severken canlılara zarar verilmemesi gerektiğini ve onlarında bizler gibi canının yandığını, birer aileleri olduğunu bahsederek bilinçlerinde canlılara zarar vermenin kötü bir şey olduğunu kazıyacak konuşmaları anlatmanız etkili olacaktır.

Doğa ve hayvan sevgisi kazandırmanın diğer bir yolu da eve çiçek vb. bitkiler alarak onlara sorumluluk verebilir ve en azından günün belli saatlerinde sulamaları gerektiğini söyleyerek çiçeklerinde birer canlı olduğunu ve hayatın birer parçası olduğunu gösterebilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık