Döviz, Enflasyon, Faiz İlişkisi

972 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Son dönemde ülkemizde de dövizin artması, enflasyonun yükselmesi ve faiz oranlarında artış döviz, enflasyon ve faiz ilişkisini yakından incelemeyi gerektirdi. Merkez bankası tüm hamlelerine rağmen kısıtlı oranda önlemler alabilirken, Amerika’nın doları değerlendirmek istemesiyle adeta ülkemiz ekonomisi de büyük yara aldı. Döviz ve enflasyon arasındaki ilişkiye ek olarak faizin neden yükseldiği konularında detaylı bir bilgiyi sizlere makalemizde vermek istiyoruz.

Döviz Artarsa Enflasyon Artar Mı?

Döviz arttığında haliyle enflasyon artıyor. Bunun nedeni dışa bağımlı olarak yaşayan bir ülke konumundayız. Kendi üretimimizi yapamadığımız için dışardan aldığımız ithal ürünlerin fiyatları da döviz yükseldiğinde artmaktadır. Bununla birlikte pahalılık yani enflasyon ortaya çıkmaktadır. Örnek vermek gerekirse dolar 3 TL iken 1.000 dolara yani 3.000 TL ye aldığınız bir bilgisayarı doların 3 TL den 6 TL ye çıkmasıyla birlikte 6.000 TL ye almak zorundasınız. Bu teknoloji alanında yüzde 50 oranında zam yani enflasyon anlamına gelmektedir. Doğalgaz, benzin, elektronik eşyalar ve diğer tüm alanlarda dışardan aldığımız ürünlere zam gelmekte ve enflasyon yaşanmaktadır. Kısacası dövizdeki artış enflasyonu da doğrudan etkilemektedir.

Enflasyon Arttığında Faizler Neden Artar?

Ülkemizde yüzde 30 oranında enflasyon olduğunda eğer faiz oranları örneğin yüzde 10 civarında kalırsa vadeli mevduatlardaki paralar değerini bile korumamakta ve insanlar bankalarda parasını değerlendirmek istememektedir. Bu durumda diğer para birimlerine geçerek dövizin daha da artmasına haliyle enflasyonun yükselmesine neden olacak kısır bir döngüye sebebiyet vermektedir. Bu nedenle enflasyona göre vadeli mevduat faizi vererek insanları vadeli mevduatlarda tutmak zorunda kalınmakta ve enflasyona göre faiz verilmektedir.

Döviz Neden Artıyor?

Döviz fiyatları ABD tarafından FED parasal politikasına bağlı olarak artmaktadır. Aynı zamanda siyasal gelişmelerde döviz fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. İhracatın İthalattan düşük olması, yabancıların yeterince tahvillerimize ilgi duymaması ve ülkede yatırımcı güveninin olmaması gibi etkenler Türk Lirasının değer kaybetmesine ve döviz fiyatlarının artmasına sebebiyet vermektedir.

Döviz – Enflasyon – Faiz Birbirini Tetikler Mi?

Döviz artarsa enflasyon artar. Enflasyon arttığında ise faizin yükselmesine neden olmaktadır. Bu durumda dövizdeki artış faizinde artmasına neden olabilmektedir. Bu kısır döngünün devam etmemesi için her biriyle aynı anda ve ayrı ayrı mücadele etmek gerekmektedir. Aksi durumda daha fazla yükselen bir üçlüyle karşı karşıya kalınabilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık