Ekinezya Soğuk Algınlığını Yok Edebilir mi?

634 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Ekinezya, Amerika’ya özgü, dokuz bilinen türe sahip bir bitkidir ancak Avrupa’da da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Papatya ailesinin bir üyesidir ve parlak mor çiçeği ile ünlüdür. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’na (USDA’ya) göre yerli Amerikalılar uzun süredir bu çiçekleri diş ağrısı, öksürük, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve yılan ısırığı gibi şeyleri tedavi etmek için kullanmışlardır. Ekinezya’nın kökleri ve bitkinin yer üstündeki kısmı, polisakkaritler, glikoproteinler, alkamidler, uçucu yağlar ve flavonoidler içerir. Ekinezyanın içeriklerinden dolayı önemli bağışıklık arttırıcı ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Bu özellikleri nedeniyle, Ekinezya günümüzde de bitkisel bir takviye olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Ekinezya

Soğuk algınlığı ve grip virüslerden kaynaklanır ve bunların 200’ün üzerinde olduğu düşünülürse neden insanların yaşamı boyunca alındığını ve hasta olunduğunu açıklar. İnsanlar hayatlarının 3–5 yılının soğuk algınlığı ve grip ile geçmektedir. Bu kadar büyük bir sorun olmakla birlikte, günlük yaşamın aksamasını en aza indirgemek için belirtileri hızlı ve etkili bir şekilde tedavi etmek önemlidir. Bunu yapmanın bir yolu, güzel renkli, estetik bir bitki olan Ekinezya’yı kullanmaktır. Alternatif tıbbı deneyen Amerikalı yetişkinlerin yüzde 38’i soğuk algınlığını önlemek veya belirtilerini hafifletmek için ekinezya almaktadır.

Diğer bir sorun soğuk algınlığı ve gribin kolay yayılmasıdır. Hapşırıktaki damlacıklarla enfekte olmak için hasta kişiye sadece 1 metre veya daha yakın olmak gerekir. Enfeksiyondan sonra soğuk algınlığı ve grip aşağıdakiler gibi bir dizi sinir bozucu ve hoş olmayan belirtilere neden olabilir:

*Tıkalı burun
*Öksürük
*Boğaz ağrısı
*Hapşırma
*Baş ağrısı
Burun spreylerinden ve öksürük şuruplarından Ekinezya gibi doğal ilaçlara kadar bir dizi soğuk algınlığı ve grip tedavisi mevcuttur.

Ekinezya tekrarlayan soğuk algınlıklarını azaltabilir

Ekinezya, soğuk algınlığı ve grip belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmak için kullanılabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek çalışır, böylece enfeksiyonla daha iyi savaşabilir.

Kontrollü çalışmalar Ekinezya’nın tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları ve komplikasyon riskini azalttığını bulmuştur. Bu, ekinezyanın neden kesinlikle daha sağlıklı bir kış için kurtarıcı ürün olduğunu gösterir. Ekinezya üzerinde yapılan az sayıda çalışma, bitkinin soğuk algınlığını en azından biraz kısaltabileceğini düşündürmektedir. En iyi bilimsel kanıt, semptomların başlangıcında alındığında bitkinin soğuk algınlığının seyrini azaltma yeteneğini içermektedir. Bu konuda olumlu sonuçlar veren oldukça az sayıda çalışma vardır. Herhangi bir fayda görmek isteniyorsa ekinezya, grip ya da soğuk algınlığı belirtileri ilk başladığında alınmaya başlanmalıdır. Ekinezya soğuk algınlığının ömrünü kısaltabilir, ancak bu bir mucize tedavi değildir, bir gecede harika hissettiremez. Genellikle, bir kişinin ekinezyayı yedi ila 14 gün boyunca günde üç ila dört kez alması gerekir ve bu, hastalığın seyrini bir ila iki gün kısaltabilir, belirtilerin şiddetini azaltabilir. Ancak bu sonuçlar farklı çalışmalar arasında tutarlı olmamıştır, bu nedenle Ekinezya almanın hasta bir kişiyi bu şekilde etkileyeceğine dair bir garanti yoktur. Mayo Clinic’e göre bazı çalışmalar, soğuk algınlığı süresinde sadece yarım günlük bir azalma ve belirti şiddetinde küçük, temelde önemsiz bir azalma olduğunu göstermiştir. Genel olarak, ekinezyanın soğuk algınlığı ile mücadeleye yardımcı olup olmadığını kanıtlamak için yeterince büyük bir araştırma yoktur.

Ekinezya antienflamatuar ve anti-viraldir

Echinacea purpurea’nın kökü anti inflamatuar, yer üstü yapıları güçlü antiviral aktivite gösterir. Echinacea purpure’nın taze özleri kurutulmuş özlerinden daha yüksek seviyelerde antiviral aktivite göstermektedir.

Ekinezya virüsleri ve bakterileri ortadan kaldırır

Ekinezya, bağışıklık sistemini daha verimli hale getirir, ancak virüsleri ve bakterileri öldürmeye de yardımcı olur. Bu yaklaşım, Ekinezya’nın soğuk algınlığı ve grip enfeksiyonlarıyla mücadele konusunda neden bu kadar etkili olduğu göstermektedir.

Ekinezya soğuk algınlığı ve grip belirtilerini iyileştirebilir

Araştırmalar, Echinacea purpurea’nın soğuk algınlığı başlar başlamaz kullanılmasının soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Bunun üzerine, diğer araştırmacılar Ekinezya (Echinacea purpurea)’nın başlangıçta alındığında soğuk algınlığı semptomlarının çözümünü hızlandırabileceği sonucuna varmışlardır. Ekinezya alınırken, kanda dolaşan beyaz kan hücrelerinin yanı sıra monositler, nötrofiller ve doğal öldürücü hücrelerin (bunların hepsi bağışıklık sisteminin önemli bileşenleridir)sayısında bir artış olur.
Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığını önlediğine inanıldığı için günümüzde hala popülerliğini korumaktadır. Kurutulmuş ekstrelerden ziyade taze ekstreler tüm Ekinezya ürünlerinin etkisini en üst düzeye çıkarır ve buna karşılık en etkili soğuk algınlığı ve grip tedavisini mümkün kılar. Taze bitkilerden yapılan bir tentürde, örneğin, kurutulmuş özlerden yapılan bir üründen neredeyse iki kat daha fazla alkilamid vardır. Alkilamidler, etkinliğine katkıda bulunan Ekinezya’nın önemli bir bileşenidir.

Ekinezya Kullanmak Güvenli midir?

Takviye endüstrisi iyi düzenlenmemiştir, bu nedenle alınan herhangi bir ekinezya hapının, yağının veya çayının saf, katkısız bitki olduğundan % 100 emin olunamaz. Birçok takviyede olduğu gibi, kaliteli bir ürün sağlamak zordur. Ekinezya hapları, yağları, çayları ve şuruplarının hepsi, bitkinin farklı türlerini, farklı kısımlarını (petalleri, sapları, yaprakları vb.) İçerebilir, bunlar farklı yollarla üretilebilir veya başka içerikler eklenebilir. Tüm bunlar, seçilen takviyenin ne kadar yararlı olduğunu etkileyebilir. Tüm bitkisel ilaçlarda olduğu gibi, Gıda ve İlaç İdaresi tarafından yapılan herhangi bir denetim yoktur, bu nedenle ekinezya preparatları arasında tutarsızlıklar olabilir. Aslında, bir çalışma perakende mağazalardan satın alınan preparatların yüzde 10’unun ekinezya içermediğini ve standart preparatların sadece yüzde 43’ünün etikette tanımlanan kalite standardını karşıladığını göstermiştir. Yine de takviyelerin çoğu oldukça güvenli görünmektedir. Ekinezya satın almadan önce, güvenilir bir marka önermesi için bir doktora danışılmalıdır.

Ekinezyanın Olası Dezavantajları

Ekinezya almanın riski çok azdır. Bazı kişiler ekinezya kullandığında mide bulantısı veya mide ağrısı yaşadığını bildirmiştir. Bir klinik çalışmada ekinezya şurubu alan bazı çocuklarda döküntü gelişmiştir fakat çoğu insanda bu takviyelerle ilişkili hiçbir yan etkisi görülmemiştir. Ekinezya almak, soğuk algınlığını tedavi etmek için kullanılan diğer takviyeler veya ilaçlarla birleştiğinde bile genellikle güvenli olarak kabul edilir. Yine de hamile kadınlar veya emziren kadınlar Ekinezya almamalı ve çocuklara verilirken dikkatli olunmalıdır. Alerjisi olan kişiler de dikkatli olmalıdır. Kanarya otu ( diğer adı: Yakup otu) veya diğer çiçeklere alerjisi olan kişiler ekinezyaya karşı ciddi alerjik reaksiyonlar yaşayabilir. Diğer alerji türlerine sahip kişiler de alerjik reaksiyon riski altında olabilir. Aşağıdakilerin herhangi birine sahip olanlar da ekinezya almamalıdır:

*Astım, romatoid artrit, lupus, HIV, kanser, kollajen hastalığı, tüberküloz, diyabet, lösemi, organ nakli, pnömoni, mide problemleri veya multipl skleroz öyküsü olanlar.
*Antibiyotik, kortikosteroid veya kemoterapi alanlar.
*Ateşi veya enfeksiyonu olanlar.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık