Geçmişten Günümüze Manga Sanatı

1.263 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Manga Japonların çizgi roman için kullandıkları bir kelimedir ve tam anlamıyla bir çizim sanatıdır. Sağdan sola doğru okunan mangaların orijinal versiyonlarından farklı olarak ülkemizde bulunan manga severler için Türkçe olarak da yayınlanmaktadır. Anime ile çok karıştırılan mangalar aslında oldukça farklıdır. Öncelikle mangalar abartılı çizimleri ile dikkat çekerler.

Çizim ve karikatür dünyasının atası olarak kabul edilen manga 1770 yılından itibaren günümüze kadar gelebilmeyi başaran bir sanattır ve hala gençler arasında popülerliğini korumaktadır. Bu kadar eski bir tarihe ve değere sahip olan manga hemen her yaşta insana hitap eden farklı türler de barındırır. Aksiyondan tutun romantizme, dramdan maceraya kadar aklınıza gelebilecek her türde manga mevcuttur.

Ülkemizde manga sever olarak adlandırılan bir kitle vardır ki yeni çıkan mangaları itina ile takip ederek Türkçe olarak bizimle paylaşmaktadır. Manga okuyucuları için hiçbir beklenti içerisinde olmadan sadece bu sanatı ülkemizde yaygınlaştırma ve değerini koruma adına çalışanlarda bunlardan biridir ve kaliteleri ile bir adım öne çıkmaktadırlar.

Çizgilerin, karakterlerin ve resimlerin birleşmesinden meydana gelen mangaların neredeyse tamamını bulmanız mümkündür. En geniş arşive sahip olma unvanına sahip olan ve yıllara göre ayrılmış sayfalarında en eski mangaları dahi bulmak mümkün. Gençler ve yetişkinler arasında varlığı korunmaya çalışan bu eserler hepimizin içindeki gizli kahramana seslenen karakterlerin dünyasıdır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık