Hangi Ülkelerde Daha Fazla Orman Bulunmaktadır?

0 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Orman sayısı ve büyük günümüzde gittikçe önem kazanmaktadır. Orman sayısı fazla olan ülkelerde oksijen miktarı ve yağış daha fazla olduğundan hava kirlikiğini ortadan kaldırabilecek ve insanların temiz havayla oksijen alabileceği orman sayılarının fazla olması bu doğrultuda önem teşkil etmeye devam edecektir. Orman sayısı en fazla olan ülkeler hangileridir? Hangi ülkelerde daha fazla orman bulunmaktadır? Hemen sizlere bu konularda bilgiler sunarak ülkelere göre orman sayısı hakkında bilgiler vereceğiz. Ormanlar, dünyadaki yaşamın sürdürülmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Karbon yutağı görevi görürler ve iklimi yerel ve küresel ölçekte düzenlemeye yardımcı olurlar. Ormanlar ayrıca fazla su için depo görevi görür ve bu nedenle doğal rezervuarlar ve su arıtma tesisleri olarak rol oynar. Taşkın etkilerini azaltarak, doğal yağmur suyu yönetim sistemleri olarak hizmet ederler. Ormanlar, sayısız tür için yaşam alanı ve hem bitki hem de hayvan yaşamı için genetik materyal deposu görevi görür.

Küresel Orman Örtüsü

Dünya topraklarının yaklaşık %31’i ormanlarla kaplıdır. Bu orman alanının üçte biri birincil ormandır veya insan faaliyetlerinin etkilerinin olmadığı veya minimum düzeyde olduğu doğal olarak yenilenmiş ormanlardır. Bununla birlikte, dünyanın orman örtüsü eşit olmayan bir şekilde dağılmıştır; bazı ülkelerde arazilerinin çoğu ormanlarla kaplıyken, diğerlerinde orman örtüsü çok azdır veya hiç yoktur.

Diğer birçok ekosistem gibi, orman aralıkları da ülkelerin coğrafi sınırlarını göz ardı etme eğilimindedir. Avrupa, büyük ölçüde Rusya Federasyonu’nun devasa ormanları nedeniyle, tüm kıtaların en yüksek orman örtüsüne sahiptir. Bu nedenle, dünyadaki ormanların yaklaşık dörtte biri Avrupa’da bulunur. Amazon ormanını elinde tutan Güney Amerika, gezegenin orman örtüsünün %21’ine sahiptir. Kuzey ve Orta Amerika, çoğu Kanada ve ABD’de bulunan dünya ormanlarının yaklaşık %18’i ile üçüncü sırada yer almaktadır.

Orman bakımından en zengin on ülkenin dünyanın orman örtüsünün üçte ikisini oluşturduğunu ve kalan %34’ün geri kalan tüm ülkeler arasında dağıldığını belirtmek ilginçtir. Rusya Federasyonu tek başına dünyadaki orman örtüsünün %20’sine sahiptir, ancak toplam kara kütlesinin büyüklüğü nedeniyle dünyanın en ormanlık ülkeleri arasında 53. sırada yer alacaktır.

Orman Örtüsü Yüzdesinin En Yüksek Olduğu 10 Ülke

1. Surinam – %98
2. Guyana – 94%
3. Mikronezya Federal Devletleri – %92
4. Gabon – 91%
5. Solomon Adaları – 90%
6. Palau – 90%
7. Ekvator Ginesi – %88
8. Liberya – %80
9. Papua Yeni Gine – %79
10. Finlandiya – %74

Ülkelere Göre Küresel Orman Örtüsündeki Eğilimler

Bozulmamış orman örtüsü ile karakterize edilen ülkeler arasında Surinam, Guyana ve Mikronezya ve arazi alanlarının %90’ından fazlasının orman örtüsünün hakim olduğu Gabon bulunmaktadır. Bu ülkeler hem yüzölçümü hem de toplam nüfus bakımından nispeten küçüktür. Bu ülkelerin büyük bir kısmı dağlıktır ve nüfus, daha düz, daha gezilebilir alanlarda yoğunlaşma eğilimindedir. Bu ülkelerin küçük nüfusları nedeniyle, bu ülkelerin doğal kaynaklarına yönelik talepler çok azdır. Bu uluslar ayrıca sanayileşmiş ekonomilerden yoksundur ve bu nedenle sınırlı arazi bozulması ve kaynak kullanımı vardır.

Sanayileşmiş Ülkelerde Orman Örtüsü

Finlandiya, İsveç , Japonya ve Güney Korenispeten geniş orman örtüsüne sahip büyük nüfusa sahip tüm sanayileşmiş ülkelerdir. Örneğin Japonya, ilginç bir vaka çalışması olarak hizmet ediyor. 300 yıl önce, Japonya’da ormansızlaşma oranı kritik seviyelerdeydi. Bununla birlikte, insan müdahalesi zamanla Japonya’nın orman örtüsünü şimdiki %68,47 oranına geri getirdi. Japonlar, ormanlarındaki kaynakları daha sürdürülebilir bir şekilde kullanmaya başladılar ve özellikle kereste için ağaç yetiştirmeye başladılar. Bu, ormanlardaki ağaçların kesilmesini azalttı ve Japon ormanlarının yenilenmesine izin verdi. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra, savaştan kaynaklanan ormanlara verilen zararı onarmak için sürekli bir ağaçlandırma çalışması da vardı. Japonya’nın orman örtüsü, son yıllarda ormanlık alanlarda çok az artış veya azalma ile şu anda sabittir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık