Kronometre Hakkında Duymadığınız Bilgiler

0 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Hayatımızda önemli yeri olan buluşlardan biri de kronometredir. Kronometreyle ilgili bilmediğiniz tüm bilgileri, ilk kez duyacağınız bilgileri sizler için makalemizde anlatacağız. Kronometre nedir? Ne zaman bulunmuştur? Kronometre nasıl kullanılır? gibi tüm soru ve bilgiler sizler için makalemizde olacak. Kronometre, hepimizin aşina olduğu ancak ne işe yaradığı ve nasıl kullanıldığı konularında yeterli bilgiye sahip olmadığı bir teknoloji ürünüdür. Koşu, dalış, yürüyüş ve tırmanma gibi fiziksel aktivitelerinizde, kronometre kullanabilir, bu sayede daha bilinçli ve kontrollü spor yaparak fiziksel aktivitelerden aldığınız verimi artırabilirsiniz.

Kronometre Nedir?

Kronometre, etkinleştirilmesi ve devre dışı bırakılması arasında geçen süreyi ölçmek için tasarlanmış, zamanı hassas biçimde ölçmeye yarayan süreölçer cihazlardır.

Kronometrenin temel mantığı, sıfırdan sayı saymaktır ve kronometrelerin en önemli özelliği, zamanı en küçük birimlerine kadar ölçebilmesidir. Kronometreler saniyenin onda birine kadar ölçebilme özelliğine sahiptirler.

Kronometreler ile ilgili ilginç bir nokta, çevreden gelebilecek herhangi bir sarsıntı ya da titreşimden korunmak için, özel kutularda muhafaza edilmeleridir. Bir diğeri ise, Greenwich saatine ayarlı olmaları ve hemen hemen hergün radyo saat ayarları ile kontrol edilmeleridir.

Online Kronometre Nedir?

Online kronometre, tarayıcı üzerinde çalışan, süre ölçmeye yarayan programlara verilen isimdir. Bu programlar ile zamanı ölçmek, akıllı cihazlara herhangi bir program yüklenmesini gerektirmemesi sebebiyle son derece pratiktir.

Kronometrenin Ne Zaman İcat Edildi?

Kronometrenin 1700’lü yıllarda, gemilerin dünya üzerindeki konumlarını hesaplamak amacıyla İngiltere’de düzenlenen ve 40 yıl süren bir yarışma neticesinde, marangoz John Harrison tarafından geliştirildiği bilinmektedir. Online kronometreler ise internetin icat edilmesinin ardından 2000’li yıllarda geliştirilmiştir.

Kronometrenin Kullanım Alanları

Kronometre sayesinde zamanı hassas bir şekilde ölçebilir, çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanabiliriz:

Denizcilikte yer tespitinin sağlanması konusunda faydalanabiliriz.
Süreli yarışmalarda yarışmacıların derecelerini ölçebiliriz.
Süreli deneyler için labarotuvarlarda kullanabiliriz.

Geçmişten günümüze kronometrelerin göstermiş olduğu çeşitliliğe baktığımızda ise, son derece gelişmiş fonksiyonel özelliklere sahip, modellere ve analog-dijital ayrımına rastlarız.

Kronometre Nereden Satın Alınabilir?

Kronometre satın alabileceğiniz mecralar, çeşitlilik gösterir. Spor malzemelerinin satıldığı mağazalardan, bir milyoncu diye tabir edilen mağazalardan ya da kırtasiyerden edinebileceğiniz gibi, internetten de kronometre satın almanız mümkündür.

Kronometre Fiyatları

Avuç içi kullanımı için tasarlanmış, profesyonel olmayan ve bünyesinde gelişmiş özellikler barındırmayan modeller, günlük kullanıma uygun, ekonomik alternatifler olarak sınıflandırılabilir. Masaüstü kronometre fiyatları ve dijital kronometre fiyatları da karşılaştırıldığında, en ucuz kronometreler kategorisinde yer aldıkları söylenebilir.

Mekanik kronometre fiyatları ise, karmaşık yapıları, ekstra fonksiyonları ve gelişmiş özellikleri sebbeiyle, diğer kronometre çeşitlerine nispeten yüksek olup, pahalı bir alternatif olarak karşımıza çıkarlar.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık