KYK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

271 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

KYK kredi borcu olanlar, KYK borcu nasıl ertelenir sorusuna yanıt arıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından, üniversite eğitimi gören öğrencilere karşılıksız burs ve aynı zamanda geri ödemeki kredi veriliyor. Eğitim dönemi boyunca verilen kredileriin geri ödemesi ise öğrencilik sonlandıktan bir süre sonra başlıyor. İşte, KYK borç sorgulama ekranı.

KYK borç sorgulama, e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda KYK kredi borcu ödeme işlemleri de belirlenen bankaların online sisteminden ödenebiliyor. KYK borç sorgulama ve ödeme nasıl ve nereden yapılıyor? İşte, e-devlet KYK borcu sorgulama sayfası…

KYK BORÇ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Kredi ve Yurtlar Kurumu borç sorgulama işlemi e-devlet’in https://www.turkiye.gov.tr/kyk-ogrenim-katki-kredisi-geri-odeme-sorgulama adresine şifre ve T.C. ile giriş yapılarak öğrenilebilir.

Çıkan ekrandan nüfus cüzdanı eski ise “Eski Kimlik Kartı”, yeni ve çipli ise “Yeni Kimlik Kartı” seçeneğini tıklanır.

Ardından TC Kimlik Numarası, Seri No ve güvenlik kodu alanları doldurulur.

Bu ekrandan kredi borcu görüntülenebilir ve taksit ödemeleri gerçekleştirilebilir.

KYK BORÇ ERTELEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

KYK borç erteleme başvurusu, yine e-devlet aracılığı ile gerçekleştiriliyor. E-Devlet sistemine TC Kimlik Numarası ve şifreyle giriş yaptıktan sonra “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü/ Kredi Geri Ödeme Erteleme Başvurusu” sayfasına giriş yapılacak.

Daha önce kredi geri ödeme erteleme başvurusu bulunmuyor ise “Yeni Başvuru” düğmesini tıklayarak kredi geri ödeme erteleme başvurusu yapabilirsiniz.

“Yeni Başvuru” düğmesini tıkladığınızda açılan formda iletişim bilgileri alanı e-Devlet Kapısı profilde doğrulanmış cep telefonu numarası, e-posta adresi, adres bilgileriniz ile doldurulmuş olarak görüntülenir.

Sonrasında “Borç Erteleme Talep Türü” olarak aşağıdakilerden biri tercih edilir:

* İşsizlik Sebebiyle

* Askerlik Sebebiyle

* Yüksek Lisans/ Doktora Sebebiyle seçeneklerinden biri işaretlenmeli ve “İleri” düğmesi tercih edilmelidir. Öğrenim/ katkı kredisi borcu geri ödemesi ertelenebilir durumda ise ”Başvur” denilmelidir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık