Kekik Nedir? Faydaları Nelerdir?

1.361 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Dünya üzerindeki birçok ülkenin mutfağında yaygın olarak kullanılan kekik, içerisinde bol miktarda manganez, selenyum ve kalsiyum barındıran önemli bir bitkidir. Bilgilere göre kavisli yapraklara ve açık yeşil renge sahip olan kekik bitkisinin boyu ise yaklaşık olarak 15-30 cm civarındadır. Yemeklere lezzet katması için kullanılan kekik aynı zamanda insan vücuduna da oldukça fayda sağlayan bir bitkidir.

Kekiğin faydaları arasında bahsetmemiz gereken en önemli özellik hipertansiyon rahatsızlığına iyi geliyor olmasıdır. Özellikle yüksek tansiyon hastalarının düzenli olarak kekik tüketmesi hastalıkla mücadele de oldukça önemlidir. Bu yüzden kekiğin özellikle ileri yaştaki kişiler tarafından sürekli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalardan bir tanesi de meme kanseri ile ilgilidir. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak kekik tüketen kişilerin meme kanserine yakalanma riski önemli ölçüde düşmektedir. Kekik, meme kanseri hücrelerinin yayılma hızını azalttığı için tedavi sürecinde de önemli bir rol oynamaktadır.

Sözlük derki Kekik, aynı zamanda çeşitli cilt rahatsızlıklarından kurtulmak için de kullanılan bir bitkidir. Egzama başta olmak üzere birçok cilt rahatsızlığı kekik sayesinde kısa sürede önemli miktarda azalmaktadır. Kekik nedir faydaları nelerdir konusunda bahsetmemiz gereken en önemli avantajlardan birisi de solunuma sağladığı katkıdır. Solunum yolu rahatsızlıkları, göğüs ağrısı, bronşit ve öksürük gibi rahatsızlıklar her gün düzenli olarak demlenerek tüketilen kekik suyu sayesinde ciddi derecede azalır ve kişiler çok daha rahat bir şekilde nefes almış olurlar. Daha fazlası için www.bilgesozluk.net adresini ziyaret edebilir ve benzer bilgi konularında güncel olarak bilgi edinebilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık