Molibden Nedir?

575 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Kişinin vücudu çok fazla toksik olabilirken az miktarda molibden minerali gerekmektedir. Dünyanın bazı bölgelerinde toprak molibden açısından son derece düşüktür, bu da yiyecek seviyesini düşürür. Kişilerde molibden eksikliği belirtileri ve nedenleri hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Molibden Nedir?

Molibden (Mo), canlıların çoğunun çok az miktarda ihtiyaç duyduğu temel bir mineraldir. Bazı enzimler molibden düzgün çalışmasını gerektirir. Molibden, metiyonin ve sistein gibi kükürt içeren amino asitlerin işlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, ürik asit ve diş minesinin parçasıdır. Çoğu kişi ihtiyaç duyduğu tüm molibdeni yiyecek ve suyoluyla almaktadır. Bazı takviyeler ve reçeteli ilaçlar da bu minerali içermektedir. Önerilen diyet ödeneği, yetişkinlerin her gün yaklaşık 45 mikrogram molibden alması gerektiğini göstermektedir.
Nedenleri

Yiyecekler molibden bakımından zayıf bölgelerde yetişiyorsa, eksiklik riski altındadır. Ancak çoğu kişi diyetlerinden yeterince molibden aldığından bu eksiklikler çok nadirdir. Bir kadın her gün yaklaşık 76 mcg molibden alırken, erkekler her gün ortalama 109 mcg almaktadır. Bu, günde 45 mcg önerilen diyet ödeneğinin oldukça üstündedir. Olağandışı koşullar altında ortaya çıkan belgelenmiş bir molibden eksikliği vakası vardır. Hastane de tedavi olan bir hastada, bulantı, görme sorunları yaşamaya başladığında ve komaya girdiğinde IV ile beslenmiştir. Doktorlar kısa sürede bu semptomların hastanın IV beslenmesindeki molibden eksikliği ile bağlantılı olduğunu fark etmişlerdir. Molibden eksikliği oldukça nadir bir durumdur ve kişilerin büyük çoğunluğu diyetlerinden yeterince molibden almaktadır.

Sağlık Etkileri

Eksiklikler çok nadir olduğu için, yeterli miktarda molibden alınmadığı zaman ne olduğu tam olarak belli değildir. Belgelenen tek molibden eksikliği vakasına dayanarak, kükürt içeren bileşiklerin (metiyonin ve tiyosülfat) kan seviyeleri artarken, ürik asit azalmasıdır. Molibden, kükürt içeren bileşiklerin işlenmesinden ve ürik asit üretilmesinden sorumlu olduğu için anlamlıdır. Molibden’in diş sağlığı ile bağlantılı olduğuna dair bazı kanıtlar da vardır ve eksikliği, dişte boşluk riskini artırmaktadır.

Molibden Artırma Yolları

Kişi ihtiyaç duyduğu neredeyse tüm molibdeni aldığı yiyeceklerden almaktadır. Ancak tüm mineraller söz konusu olduğunda tüm yiyecekler eşit değildir. Bazı molibden içeren iyi kaynaklar vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Seoritae, bir tür siyah soya fasulyesi
• Maş fasulyesi
• Yer fıstığı
• Kırmızı fasulyeler
• Kabak çekirdeği

Ayrıca su bir miktar molibden içerir, ancak kesin miktar suyun kaynağına bağlı olarak büyük ölçüde değişmektedir. Çeşitli formlarda çeşitli molibden takviyeleri mevcuttur ve bunlar aşağıdaki gibidir:

• Sodyum molibdat
• Amonyum molibdat
• Aspartat molibden
• Sitrat molibden
• Glisinat molibden
• Pikolinat molibden

Takviye dozu büyük ölçüde değişebilir, ancak tipik olarak 50 mcg ila 1000 mcg arasındadır. Bazı fasulye ve tohum türleri iyi bir molibden kaynağı olabilir ve molibden içeren takviyeler de mevcuttur. Molibden, vücuttaki enzimlerin aktivitesini destekleyen temel bir mikro besindir. Çoğu kişi diyetle yeterince molibden almaktadır. Maş fasulyesi, barbunya ve kabak çekirdeği alımı artırılmalıdır ya da kişi yeterince almadığını düşünüyorsa takviye olarak almalıdır. Özellikle işyerinde bu metale maruz kalınmışsa ve az miktarda gerekliyse, çok fazla molibden toksik olmaktadır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık