Topuklu Ayakkabı Giymenin 10 Altın Kuralı

403 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Topuklu ayakkabılar, ayakları çok zarif ve şık gösterir. Ne kadar şık giyinirseniz giyinin topuklu ayakkabı giymezseniz, giydiğiniz kombinde eğreti duran ve şıklığınıza gölge düşürecek bir ambiyans oluşacaktır. Kıyafetiniz topuklu bir ayakkabı ile tamamlandığında çok daha şık duracaktır. Zaten biz kadınların da can alıcı noktalarından biri topuklu ayakkabılardır.

Topuklu ayakkabıları bazılarımız ne kadar çok sevmesek de kıyafetlerimizin tamamlayıcısı ve kombinlerimizin kurtarıcısı olarak görürüz. Ama her kadın için topuklu ayakkabı giymek o kadar kolay değil maalesef. Çoğu kadın topuklu ayakkabı giyeceği durumlarda yanlarında mutlaka düz taban bir ayakkabı veya spor ayakkabılar taşırlar. Hatta yürüyemedikleri için topuklu ayakkabı giydiklerinde yerlerinden kalkmazlar ama yine de giymekten vazgeçmezler. Tabii bir an önce eve gitmek için nasıl can attığımızı söylemiyorum bile.

Aslında bu kadar eziyet çekmeye gerek yok. Bilinçli hareket ettiğimizde topuklu ayakkabı giymenin o kadar da zor olmadığını görüyoruz. Yeter ki bu konuda biraz bilinçlenelim. Eğer siz de topuklu ayakkabı ile başınız döner gibi yürüyorsanız, topuklu ayakkabı giymek sizin için işkenceye dönüşüyorsa ve ayaklarınız yara bere içinde kalıyorsa bu yazıyı kaçırmayın.

Altın Değerindeki O Bilgiler

1) Topuklu ayakkabı giymeyi çok seviyorsanız ve bir türlü topuklu ayakkabı giymekten vazgeçemiyorsanız eğer, ayağınıza uygun yapıda bir topuklu ayakkabı almalısınız.

2) Öne doğru eğimi fazla olan ayakkabılardan uzak durun. Zira bu tarz ayakkabılar yürümenizi zorlaştıracak ve omurga sağlığınızı da olumsuz etkileyecektir.

3) İnce uçlu topuklardan uzak durun. Basılan alan dar olacağından hem ayak sağlığınız bozulacak hem de rahat yüreyemeyeceksiniz. Bu yüzden kalın topuklu ayakkabılar giyerek basma alanınızı genişletin.

4) Eğer bütün gün ayakta kaldığınız veya özellikle de sürekli hareket halinde olduğunuz bir işte çalışıyorsanız, topuklu ayakkabı giymeyin. Çünkü ne yaparsanız yapın ayağınızın ağrımasına ve acı çekmenize engel olamazsınız.

topuklu ayakkabı sorunları

5) Ayak boyutlarınız birbirinden farklıysa eğer, ayak büyüklüklerinize göre farklı numaralarda ayakkabılar kullanın.

6) Ucuz diye kalitesiz ayakkabılar almayın. Unutmayın ayak sağlığınızın omurganızı ve vücut yapınızı etkiler. Bu yüzden de sağlıklı, kaliteli ayakkabılar almaya özen gösterin. Ucuz ayakkabı alayım derken sağlığınızdan olmayın.

7) Ayaklarınızın daha rahat etmesini istiyorsanız ayakkabıların içine ortopedi taban veya silikon tabanlar kullanın.

8) Ayakkabı tabanını kaygan ya da sert olmamasına dikkat edin. Ayakkabının içinde kullanılan malzemede çok önemli mutlaka terletmeyen, ayak formuna uygun olması gerekiyor.

9) Adımlarınızı atarken yere ilk olarak topuklarınızın ardından da ayakucunun değmesini sağlayın. Denge kurarak yürürseniz eğer, ayağınızda ağrı oluşmaz.

10) Topukların puntosu arttıkça rahatsızlık artar bu nedenle 7.5 cm’den yüksek topuklu ayakkabıların kullanımını mümkün olduğunca sınırlayın. Her gün topuklu ayakkabı giymemeye de özen gösterin. Çünkü arada ayaklarınızın dinlenmesi gerekir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık