Yakıt Tasarrufunda Doğru Bilinen Yanlışlar

207 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Küçük araba az yakar

Dizel motorlar, turbo sistemleri, enjeksiyon ve hibrid motor teknolojileri sayesinde standart boydaki araçlar da artık küçük arabalar kadar tasarruflu çalışıyor.

Düz vites tasarruf sağlar

Geçmişte düz vitesli arabalar otomatiklere göre daha tasarruflu olsa da, otomatik şanzıman teknolojilerinde yapılan yenilikler otomatik arabaların da en az düz vitesli arabalar kadar tasarruflu olmasını sağlıyor.

Rölantide beklemek daha iyidir

Bu yanılgıya göre hareket halinde değilken motoru durdurup yeniden başlatmak, aynı süre boyunca rölantide beklemekten daha çok benzin yakar.

Motorun ısınmasını beklemek gerekir

Eskiden arabaların ideal yakıt tüketimine ulaşabilmeleri için çalıştırıldıktan sonra motorlarının bir süre ısınması gerekiyordu. Günümüz araçları çalıştırıldıktan birkaç dakika sonra yola çıkabilir. Yakıt tüketiminde bir farklılık olmaz.

Arabalar eskidikçe daha çok yakar

Bakımları düzenli yapılan bir araç yıllar geçse de aynı oranda yakıt tüketmeye devam eder.

Tasarruf için hava filtresini değiştirin

Karbüratörlü araçlar için doğru olan bu uygulama, enjeksiyonlu araçlarda geçerli değil. Hava filtresini değiştirmek motorun performansını artırsa da yakıt tüketimini azaltmıyor.

Katkı maddeleri tasarruf sağlar

Yapılan testler akaryakıt katkı maddelerinin yakıt tasarrufu sağlamadığını ortaya koydu.

Yüksek oktanlı benzin tüketimi azaltır

Aracınızın motoru yüksek oktanlı benzin için özel olarak üretilmemişse bu tarz yakıtları almanın bir faydası olmayacaktır.

Bütün araçlar test edilir

Otomobil şirketleri tarafından üretilen tüm araçların yakıt tasarrufu için test edildiği düşünülse de, hepsi test edilmiyor.

Klima yerine camları açmak

Bu inanış düşük hızlarda giderken doğruluğunu koruyor. Yavaş giderken klimanın motordan çaldığı 5-8 beygir gücü yakıt tüketimini artırırken camların açık olması aerodinami üzerinde etki yapmıyor. Ancak yüksek hızda giderken, açık camların yakıt tüketimi üzerindeki olumsuz etkisi klimadan daha fazla oluyor.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık