Araba Almak için En Uygun Zaman

1.391 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Yaz ayları yaklaşırken insanlarımızdaki araba alma isteği haliyle arttı. Bununla birlikte 2. el piyasasıda kış aylarına göre hareketlenmeler olmaya başladı. Uygun fiyatlarda araba almak için en iyi zamanın ne zaman olduğu, hangi modelleri almak gerektiği gibi konulara değineceğimiz haberimizde otomobil piyasasıyla ilgili neler yapılması gerektiğinide bulabilirsiniz. Öncelikle araba almak için en uygun zamanın ne zaman olduğunu merak edenler için ufak bir bilgi verelim. Ardından fiyatlara göre alınabilecek en uygun araba modellerini sizlere sunalım. Araba alma ve otomobil modeline karar vermedeki zorluklara bir nebzede olsa azaltmaya çalışacağız.

Araba Almak için En Uygun Zaman

2018 yılında araba almak için en uygun ne zamandır? sorusu en fazla karşılaştığımız sorular arasında. Bu soruyu 2-3 yıl önce sormuş olsaydınız, kesinlikle kış aylarını bekleyin ve en soğuk aylarda özellikle karın yağdığı mevsimlerde araba almanın daha uygun olacağı ve araba fiyatlarının kış aylarında daha ucuz olacağını söyleyebilirdik. Ancak, 2011 yılında bu yana ilginç bir şekilde bu durumun etkisi kalmadığını söyleyebiliriz. Araba fiyatları her yıl %10 ve %20 aralığında artıyor. Yani, 10 bin tl olan bir otomobil 11 bin TL ile 12 bin TL aralığına yükselebiliyor. Bu yüzden araba almak için en uygun zaman paranızın olduğu zaman olarak söylenebilir. Bugün itibariyle araba almak için beklediğinizde 2 ay sonrasında alacağınız arabanın fiyatı %2-%4 aralığında artmış olacaktır. Buda 10 bin tl lik bir araç için 200 TL ile 400 TL aralığında bir artış demek oluyor. Araba almak için en uygun zaman en erken zaman denilebilir. Sıfır araç alacaklar için ise Aralık ve Ocak aylarını göstermek mümkün. Aralık ayında satılamayan sıfır araçları yeni modeller geldiği için uygun fiyatlarda verilebiliyor. Bunun dışında diğer zamanlarda çok farklı fiyatlar olmuyor. Eğer araba almak için paranız hazırsa ve ne zaman almalıyım diye düşünüyorsanız, beklemeyin ve en kısa sürede araba sahibi olun. Fiyatların önümüzdeki aylarda artması olası gibi görünüyor.

7 Bin TL ye Alınabilecek Arabalar

7 bin TL altında araba almak mantıklı değil. Çünkü, size getireceği masraflar çok fazla olacaktır. 7 bin TL en alt bütçe olmalıdır. Bu fiyata alabileceğiniz en uygun araba ise Fiat UNO veya Lada Vega olacaktır. Fiyatına göre performansları muhteşem olan bu iki model 7 bin tl ye alınabilecek en uygun araçlar. Unolar yakıt tüketimi, parça ucuzluğu ve çabuk alınıp satılabilme özelliği bakımından 7 bin tl ye alınabilecek en uygun arabalar. 8 bin tl ye çok temizini satın alabilirsiniz. 2000 model Lada Vega çok fazla tercih edilmeyen bu açıdan bilinmediği için alınıp satılması zor bir araçtır. Ancak, uzun dönemli ve bagaj sorunu olmayan 2000 model bir aracı 7 bin tl gibi bir fiyata almak istediğinizde kesinlikle Lada Vega’yı tercih edebilirsiniz. 100 KM’ye bile bulabileceğiniz Rus yapımı Lada Vegalar alınıp satılma zorluğu dışında, parçası ucuz, kasası güçlü, fren ve yol tutuşu iyi olan, ancak Lpg ile uyum sorunları yaşayabilen bir araç olarak 7 bin TL tercih edilebilecek bir otomobildir.

10 Bin TL ye Alınabilecek Arabalar

Hyundai Accent 1998-1999 model yumurta kasa olarak çok sevilen ve piyasada çok fazla bulunduğu için alınıp satılmasıda kolay bir araç. 1.3 modelleri oldukça az yakan 1.5 GLS modelleride çok fazla tercih edilen Hyundai Accent’ler için 10 bin TL ye terci edilebilecek en ideal araçlar olduğunu söylemek mümkün. Parça fiyatları uygun ve yakıt tüketimi ideal seviyede.

12 Bin TL ye Alınabilecek Arabalar

12 bin TL bütçe ile araba alma kararsızlığı yaşayanlar için ilk öneri olarak Fiat Palio’yu söylemek doğru olacak. 11 bin TL yede bulunabilecek olan Palio’lar için temiz ve bakımlı bir 2000 ve üstü bir Palio’ya 12 bin TL vermek gayet uygun olacaktır. Fiat Palio yakıt tüketimi orta seviyede olan, parçaları oldukça ucuz ve en önemlisi hızlı alınıp satılabilen yani piyasası olan bir arabadır. Bu bakımdan 12 bin TL ilk öneri Fiat Palio olacaktır. Ancak, Hyundai Accent Milenyum kasa 2000 ve üstünüde unutmamak gerekir. 2. tercih olarakta Hyundai Accent Milenyum kasaları incelemenizi önerebilirim. Yumurta kasaları 10 bin TL ye bulmak mümkünken, Milenyum kasalara en az 12 bin TL den başlamaktadır.

15 Bin TL ye Alınabilecek Araçlar

Fiyat aralığı arttıkça alınabilecek araç sayısıda artıyor. Fiat Albea bu fiyatlarda alınabilecek ilk araçlar arasında. Renault Megane veya Clio’da tercih edilebilir. Yine, Hyundai Accent’in daha üst yıllara ait modelleri sevilerek kullanılmaktadır. Peugeot 206 ufak araba sevenler için yeterli olacakken, ufak araç arayanlar için Citroen Saxo’da önerilebilir. Son olarak bu fiyat aralığında alınabilecek en uygun araçlar arasında Polo’da bulunmaktadır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık