5-10 Bin TL ile Ne Yatırım Yapılabilir?

1.362 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

5 bi TL 10 bin TL yada katlarıyla nasıl yatırım yapılabilir? Son günlerde herkes bu sorunun yanıtını arıyor. Özellikle yatırım araçlarındaki büyük değişiklikler artık yatırımcıları belli yatırım araçlarına mecbur bıraktı. Geçtiğimiz senelerde 5-10 bin TL parası olan bir yatırımcı parasını ya faize bırakıyor yada B tipi likit fon alıyordu. Bir diğer yatırım aracı ise altındı. Ancak, bu yıl tüm bunlar geride kaldı. Kazandırmadığı gibi kaybettiren bu yatırım türlerinin yerini ise borsalar aldı.

10 Bin TL ile Yatırım Yapmak

5-10 bin TL ile yatırım yapmak istiyorsanız, kısa vadede altından uzak durmalısınız. Altın dünya ekonomilerindeki olumlu gelişmelerden dolayı düşüş trendine girdi. Halen bu düşüş trendi sürüyor ve ilk etap onsun 1200 dolara gerileyebileceği sonrasında ise 1000 dolara kadar düşebileceği konuşuluyor. Faiz getirisi artık yok denilecek kadar az. Yıllık %6 oranında faiz getirisi demek 10 bin TL yi 1 yıl faize bıraktığınızda elinize aylık 60 TL geçmesi demek. Yani, yıllık 500-600 TL aralığında bir kazanç demek. Ancak, bu paranızı değerlendirmediğini gibi enflasyona karşı değer kaybına bile neden olur. B tipi likit fonlarda aynı şekilde garanticilerin seçimi ve oldukça az kazandıran bir yatırım türüdür. 10 bin TL nin en az %10 getirmesi paranızın değerini korur. Çünkü, yıllık %10 demek 10 bin TL’de 1.000 TL anlamına geliyor. Yani, Ocak ayından aralık ayı sonuna kadar 10 bin TL paranız 11 bin TL oluyorsa en azından paranızın değerini koruyorsunuzdur. Bunun için kısa vadede altın, faiz yada B tipi likit fonlar düşünmeyin.

10 Bin TL Nasıl Değerlendirilmelidir?

5-10 bin TL ile yatırım yapmak için 2013 yılında tek yatırım aracı olan borsaya girmeniz gerekiyor. Hisse seneti piyasasına girerek uzun vadeli yatırımlar yapabilirsiniz. Eğer ben borsadan anlamam derseniz A tipi Likit fon almanızı öneririm. Gelişen ülke ekonomileri Türkiye’nin not arttımı ve büyümeye devam eden ekonomisi yabancı yatırımlarıda Türkiye’ye getiriyor. Yani, orta vadede borsada yükseliş sinyalleri var. Bu yüzden borsaya girmek paranızı %50 ‘ye varan oranlar arttırabileceğiniz anlamına geliyor. 10 bin TL ile hisse seneti alarak 1 yıl sonrasında 15 bin TL ye bile sahip olabilirsiniz. Burda önemli olan doğru şirketlere yatırım yaparak paranızı %33 şeklinde 3’e bölerek şirketlere girmek. X şirketinden 3500 TL Y şirketinden 3250 TL ve Z şirketinden 3250 TL olmak üzere toplamda 10 bin TL lik yatırım yapabilirsiniz. Hisse seneti alırken dikkat etmeniz gereken tek nokta ise yatırım yapacağınız şirketi iyi tanımak ve gerçekten kar eden büyük bir şirket olduğuna inandıktan sonra yatırım yapmaktır. Bu konuda danışmanlardan hizmet alarak tercihlerinizi bu doğrultuda yapabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık