Anne Adayları için Hamileliğin 16. Haftası

1.195 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Gebeliğin 16. haftası içerisinde anne adaylarının vücutlarında bulunan kan miktarı gebelik öncesi döneme oranla yaklaşık olarak yüzde 40 oranında artmış olur. Bu da artık damarlardan daha miktarda kanın geçmesi anlamına gelir ki ince olan burun damarları ve beyin damarları bundan olumsuz etkilenir. Beyin damarları zorlanmaya bağlı olarak baş ağrısı oluşmasına neden olurken burun damarları ise daha dayanıksız olduğu için gebeliğin 16.haftası içerisinde burun kanaması sıklıkla görülür.

Hamilelikte 16. Hafta

Gebeliğin 16.haftasında bebek yaklaşık 110 gram ağırlığına ulaşır ve boyu yaklaşık 17 santimetreye ulaşır. Ultrason ile görüntüleme sonucu bebeğin bacaklarının kollarından daha uzun olduğu gözlemlenir. Bebeğin boyutları küçük olduğu için rahim içerisinde rahat bir şekilde hareket etmeyi sürdürür. Yine saçları ve tırnakları uzamaya devam eder. Bebeğin kas ve kemikleri geliştiği için bu hafta içerisinde hareketlerini hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu hafta içerisinde yaşanan olumsuzluklardan biri de cilt lekelenmeleridir. Kanda yükselişte olan östrojen hormonuna bağlı olarak cilde renk veren pigmentlerin etkileşime girmeleri lekelenmelere neden olur. Ancak bu lekeler çoğu zaman kalıcı değildir ve doğumun ardından kendiliğinden geçer.

Anne Adaylarına Gebeliğin 16. Haftası

Gebeliğin 16.haftasında kasık ağrısı hissedilebilir ancak bu ağrılar için yine de gebeliğinizi takip eden doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir. Bu hafta içerisinde gebeliğin ilk haftalarında doymak bilmediğiniz uyku bu hafta içerisinde artık yavaş yavaş size veda etmeye başlayabilir. Gebelikte uykusuzluk aslında büyüyen karın nedeni ile son haftalarda daha sık görülmekle beraber 16.hafta içerisindeki anne adayları da uykusuzluk yaşamaya başlayabilir. Uykusuzluk ile mücadele için akşam yatmadan duş almak, oda sıcaklığını uykuya müsait derecede tutmak ve ılık süt içmek gibi basit önerilerden yararlanabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık