Bebeklerde Pişiği Geçirmenin En Etkili Yolları

297 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle pişik nasıl oluşur sorusunu yanıtlamak pişiğin oluşmasını baştan engellemek için oldukça yararlı olabilir. Her gün bebek bezi değişiminde eklem kısımları kızarabilir ve bebeklerin hassas ciltlerinde oluşan bu kızarıklar rahatsızlık yaratır. Her ne kadar bebeklerin alt değişiminde özenli temizlikler yapılsa da zaman zaman bu bezlerde oluşan sızdırmalar da pişik oluşumuna neden olabilir. Anne adaylarının ve annelerin bebeklerinin sağlığı için bu gibi oluşum nedenlerine dikkat etmesi için detaylı bir liste hazırladık. İşte pişik nedir, pişik neden olur ve pişigi geçirmenin yolları nelerdir sorularının cevapları!

Pişik nedir?

İdrarda yer alan ürenin genital bölgede tahriş oluşturmadığı biliniyor. Pişiğe neden olan ise genital bölgenin nemli kalması ve bu nemin bakteri oluşturması. Bu bakterilerin oluşturduğu amonyak ise pişik oluşuma yol açıyor. Özellikle nemli ve sıcak bölgeleri seven bu bakteriler hızla çoğalarak bebeklerin farklı eklem yerlerinde kızarıklık oluşmasına neden olur. Doğal olarak cilt üzerinde koruma sağlayan bir tabaka var ve bu yağ tabakasının koruyucu özelliği amonyak tarafından aşılabilir. Cildin eski haline gelmesi, nemlenmesi ve rahatlatılması için anneler birçok farklı kremlere ve losyonlara başvuruyor. Annelerin her yaşta bebeklerinde karşılaştığı bir sorun olarak bilinen pişiklerin tedavisi için farklı ve etkili yöntemler var. Fakat pişiği erken fark etmek her zaman önemli. İlk adımlarda kızarıklık olarak kendini gösteren pişik zamanla şiş bir hal alabilir ve bu da acılı bir süreci başlatır. Tedavi edilmediği zaman bu kızarıklık alanları daha da genişler. Annelerin tedbirli tutumları pişiği kısa sürede geçirebilir. Bebeklerin rahatsız olmasına yol açan pişikler zaman zaman ağlama seanslarına kadar varabilir. Oluşumunun başında fark etmek ve tedaviye başlamak süreci hızlandırıyor. Sevimli bıdıkların oyun oynaması ve gün içinde mutlu olması için düzenli bir kontrol süreci ile tedbiri elden bırakmamak en iyisi.

Pişik neden oluşur?

En çok karşılaşılan nedenler arasında bebeklerin bezlerinin uzun süre nemli ve ıslak kalması bulunuyor. Bunun önüne geçmek için ise bebeklerin altını sık sık kontrol edebilirsiniz.

Bebekler kullanılan ıslak mendillere karşı alerjik olabilir bu nedenle de alerjen olmayan ve paraben, parfüm vs. içermeyen temizlik ürünlerine yönelmeniz gerekir.

Beslenme değişimleri bebeklerde pişik oluşumuna yol açabilir. Bu değişim bebeklerin hassas midelerini hasta ederek ishal olmalarına neden oluyor.

Zaman zaman bakteri ve mantar gibi enfeksiyonlar da bebeklerin genital bölgelerinde pişik olmasına yol açıyor.

Genellikle sıcak havalarda görülen pişikler en çok sürtünme yerlerinde kendini gösterme eğiliminde. Terleme de bu sebeple pişik oluşumunda en başta gelen nedenler arasında.

Bebek bezleri bebekler büyüdükçe farklı numaralarda kullanılır. Kilonun baz alınarak seçildiği bebek bezleri bebeğe doğru bir şekilde giydirilmelidir. Fazla büyük ya da küçük gelen bebek bezleri de sürtünmeyi artırdığı için pişik için ortam yaratabilir.

Hastalıklarda kullanılan ilaçların da pişik oluşumunda etkisi olduğu biliniyor. Buna ek olarak, idrar yolları enfeksiyonları da sık sık karşılaşılan nedenler arasında.

Genetik hastalıklar ve çinko eksikliği de pişik ve tahriş oluşumunu tetikleyebiliyor.

Pişik nasıl geçer?

Minik bebeğinizi rahatlatmak ve oluşan pişiklerini tedavi etmek için birden fazla etkili yöntem bulunuyor. Doğal içeriklere sahip olan kremler ve kullanım talimatları herkesin bildiği yöntemler arasında olsa da dikkat etmeniz gereken günlük birçok uygulama da yer alır. Yanlış bir krem kullanmak pişikleri tedavi etmektense kullanım aralığında hiçbir etki göstermeyebilir. Annelerin karşılaştığı en sık sorunlar arasında bulunan pişiklere karşı sizlere hazırladığımız rehberde birçok doktorun tavsiyelerini de bulabilirsiniz. Anne adaylarının ürün tecrübeleri sizlere pişik sorunu konusunda büyük ölçüde rehber olabilir.

Kullanılan bezler de pişik oluşturabilir. Parfüm içeren ve tahrişe neden olan bir yapıda olan bebek bezleri yerine doğal pamuktan yapılan bezlere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda genital bölge temizliğinde kullanılan ıslak mendiller de dikkatle seçilmeli. Paraben içermeyen, su ve pamuktan yapılan ıslak mendiller bu bölgede oluşan tahrişin önüne geçiyor. Her zaman doğallıktan yana olmakta fayda var. Sevgili bebeğinizi her türlü zararlı kimyasaldan korumak onun hassas cildini korumak için atılan bir adım.

Düzenli bez kontrolleri ile bebeklerin altının kuru tutulduğundan emin olmak gerek. Nem ve ıslaklık pişiğin oluşması için ortam yaratabilir. Bezin herhangi bir sızdırma yapmadığından emin olmak ve bezi bağlarken düzgün bir şekilde bağladığınızdan emin olmanız iyi bir fikir. Her bez altı temizliğinden sonra da bu bölgeyi kuru bırakmaya dikkat ederek genital bölge temizliğini sonlandırabilirsiniz. Bebeğinizin mışıl mışıl uyuduğunu görmek günlük oyun hayatını da olumlu etkileyecektir.

Bu gibi önlemlere dikkat etmek pişik oluşumunu azaltmak için etkili. Bebeğinizde oluşan pişikler için en etkili yöntemlerden biri ise pişik kremi kullanmak. Pişik kremleri ince bir tabaka halinde kızarılan bölgeye sürülür. Kremlerin doğal içerikli olması ve bebeğinizin cilt tipine uygun olması birincil özellikler arasında. Kremleri sürerken de oldukça nazik olmalısınız. Birçok anne bu bölgeyi temizlerken gerektiğinden fazla güç uygulayarak siliyor ve bu da pişik oluşumunu tetikleyebiliyor. Bebeğinizin cildine gereken nazikliği sunmayı her zaman hatırlamak gerek.

Kıyafet seçimleri de en az temizlik kadar pişik oluşumunu engelleyebilir. Öncelikle bebeğinizin hızla büyüdüğünü aklınızda tutarak kıyafetlerini doğru bedende aldığınızdan emin olmalısınız. Dar kıyafetler de cilt üzerinde tahrişe ve kızarıklığa yol açabilir. Aynı zamanda da bebeklerin kıyafetlerinde kullanılan kumaşların organik pamuktan yapıldığına dikkat etmek de büyük ölçüde fayda var. Doğal pamuk cildin nefes almasını sağlıyor. Bu kıyafetleri yıkarken de yumuşatıcı seçimlerine özen göstermek gerekli.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık