Yumurta Çatlaması Nedir? Nasıl Uygulanır?

426 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Yumurta çatlaması hangi dönemlerde olur? Kaç gün sürer? Çatlatma iğnesi nedir? Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Güçlü Kaleağası konu hakkında tüm merak edilenleri anlattı.

YUMURTA ÇATLAMASI NEDİR?

Yumurta çatlaması, kadınların belirli dönemlerinde yumurtanın yumurtalıktan dışarıya çıkması durumuna verilen isimdir.

Üreme çağında olan bir kadında ortalama 28 günde bir tekrar eden sürece adet döngüsü adı verilir. Birçok kadın menstrual döngü dendiğinde sadece 5-7 gün süren kanama periyodunu dikkate alır ancak menstrual döngü aslında 28 günlük dönem aralığına yayılmış bir değişim periyodudur. Menstrual döngü, tıpkı ayın döngüsü gibi 28 günlük bir periyodu kapsar.

Bir adet döngüsü kadında genellikle 28 gün sürmekle birlikte 21 ile 35 gün arası normalin alt ve üst sınırlarıdır. Adet kanaması ortalama 4 gün devam eder ve 1 ile 7 gün arası normalin alt ve üst sınırları olarak kabul edilir. Adet kanaması esnasında 20 ile 80 mililitre arasında miktarda kan kaybedilir.

Adet döngüsü ergenlik döneminden, yumurtalıklarda olgunlaşabilecek yumurta hücrelerinin tümüyle tükendiği menopoz dönemine kadar devam eder.

YUMURTA ÇATLAMASI NASIL OLUR?

Adet döngüsü esnasında beyinde, yumurtalıklarda ve rahim iç tabakasında farklı olaylar meydana gelir. Bütün bu döngü, hormonların ana yönetici bölgesi olan, beyin sapı bölgesinde bulunan hipotalamus hipofiz bezleri kontrolü altında yönetilir. Bu bölge salgıladığı hormonlarla kadın yumurtasının gelişmesi ve olgunlaşmasını sağlar. Beyin sapında hipofiz isimli bölgeden salgılanan FSH hormonu etkisiyle, adet döngüsünün ilk aşamasında yumurtalıklardan birinde yumurtalık hücrelerinden biri gelişme sürecine girer. Yumurta hücresi olgunlaştığında folikül adı verilen içi berrak bir sıvı dolu olan kesecik içindedir. Bu bölge salgıladığı hormonlarla kadın yumurtasının gelişmesi ve olgunlaşmasını sağlar. Gelişme sürecine giren yumurta da salgıladığı hormonlarla rahim iç çeperini gebeliğe uygun bir forma getirir. Kadın yumurtası hem bebeği oluşturan embryonun önemli bir oluşumuyken, hem de bebeğin yerleşeceği rahim iç çeperini zenginleştiren bir hücredir.

Adetin ilk günlerinde birkaç milimetre olan folikul, yumurtlama günü geldiğinde (siklüsün ortalarında) yaklaşık 20-21 milimetrelik çapa ulaşır. folikül içinde büyümekte olan yumurta östrojen hormonu salgılayarak, rahim iç çeperini bu hormon sayesinde zenginleştirir, ve gebeliğe uygun hale getirir.

ADET DÖNGÜSÜ HAKKINDA BİLDİKLERİNİZDEN EMİN MİSİNİZ?

ÇATLATMA İĞNESİ NEDİR?

Östrojen hormonu folikül olgunlaştıkça artarak üretilmeye devam eder ve kana geçer. Beynin hipofiz bezinden salgılanan luteinize edici hormon (LH) salgısı, kandaki östrojen en yüksek seviyeye ulaştığında aniden tetiklenir. 12 saat gibi bir sürede LH salgısı artar ve en yüksek seviyesine ulaşır. Bu nedenle folikül en hassas yerinden çatlar ve içindeki yumurta hücresini bırakır.

Adet döngüsünün 14. günü gerçekleşen bu duruma yumurtlama (ovulasyon olayı) denir. Hemen yumurtlama öncesinde LH hormonunun da keskin bir yükselme meydana gelir. Çatlatıcı iğne olarak bilinen ilaçlar LH hormonu içerirler.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık