Doğumun Aşamaları Nelerdir?

2.271 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Doğum anne adayı açısından oldukça zor bir aşamadır. Özellikle normal doğum anne adayını oldukça yorar. Bu süreç içinde çok fazla panik yapmadan doktor tavsiyeleri dinlenmelidir. Böylece daha rahat bir doğum gerçekleştirmiş olursunuz. Anne adayı doğumda üç aşama kat eder. Bu aşamalar biraz sancılı olsa da en sonunda anne adayının rahatlamasını sağlar.

Doğumda Neler Olur?

Anne adayı doğum sırasında çok şiddetli sancılar çekebilir bu sancılar aşamalı bir şekilde gerçekleşir doğumun aşamaları nelerdir denilirse sessizlik fazı, hazırlık fazı, doğum fazı olmak üzere üç tane aşama bulunmaktadır. Sessizlik fazında kapalı olan rahim ağzı kasılmalar ile açılır ve bu evre doğumda en uzun süren evredir. Bu evrede pasif dönemde ağrılar az ve daha seyrektir aynı zamanda ilk doğumu olan bayanlarda daha uzun sürer. Aktif dönemde ise ağrılar daha sık olur ve şiddetlenir. Hazırlık fazında ise rahim ağzı tam olarak açılır ve bebeğin doğumunu daha kolaylaştırmak için anne adayı ıkınmalıdır. Bu evrede bebek doğar ve sıkıntı yoksa emzirmesi için anne adayına verilir. Doğum fazında ise bebeğin doğumun ardından plasenta doğar.

Daha Kolay Bir Doğum İçin

Doğum sırasında anne adayları büyük bir stresin altına girerler. Bu yüzden kolay bir doğum için anne adayına psikolojik destek verilmeli ve anne adayı sakinleştirilmelidir. Doğum sancısı geldiği sırada anne adayı hafif yürüyüşler yapabilir ve kafasını dağıtabilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık