Hamilelikte 13. Hafta Neler Oluyor?

1.644 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelik döneminin 13. haftasında anne adaylarının rahim büyümesi nedeni ile kasık ve karın ağrısı ile tanıştıkları haftadır. Bu hafta içerisinde gebeliğin getirdiği ağrılara biraz sabır göstermeniz gerekecek. Rahmin hızlı bir şekilde büyümesi sonucu gebeliğin 13. haftası içerisinde şiddetli kasık ağrıları ve karın ağrıları görülmesi normal kabul edilir. Bir süre sonra rahmi tutan bağların da gelişimini tamamlaması ile bu ağrı kendiliğinden ortadan kaybolacaktır.

Anne Adayları için Hamilelikte 13. Hafta

Anne adaylarının yanıtını en çok merak ettikleri sorulardan biri de “gebeliğin 13. haftasında cinsiyet belli olur mu?” sorusudur. Aslında bu hafta içerisinde bebeğin cinsiyeti çeşitli şekillerde yorumlanabilir ancak pek çok kadın doğum uzmanı doktor ailenin sonradan hayal kırıklığı yaşama riski bulunması nedeni ile cinsiyetten emin olana kadar bunu açıklama taraftarı değildir. Genelde erkek bebeklerde cinsel organ daha belirgin olduğu için bu hafta içerisinde bebeğiniz erkek ise doktorunuzun bunu açıklama imkânı daha yüksektir.

Gebelikte 13. Hafta Bebeğin Durumu

Gebeliğin 13.haftasında bebek yaklaşık olarak 9 santimetre boyuna erişirken ağırlığı yine 26 gram civarlarında bulunmaktadır. Başın iki yanında bulunan gözler gerçek yerlerini almaya başlarken yine henüz çok aşağıda olan kulaklar yavaş yavaş yukarı doğru çıkar. Doğumdan sonra hava ile dolacak olan akciğerlerde ise solunum kaslarının gelişimini sağlayabilmek adına solunum hareketleri başlar. Pankreasta insülin hormonu üretimi başlarken karaciğerde de safra üretimi gerçekleşir ve bebeğinizin minicik bedeni artık yavaş yavaş yetişkin bir insan vücudunun yaptığı her şeyi yapmaya başlar.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık