Hamilelikte 15. Hafta Bebek ve Anne Adayı

1.367 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeğinizin büyük bir hızla büyümeye devam ettiği gebeliğin 15.haftası artık sizde elinizle onun varlığını hissedebilirsiniz. Artık bebeğinizle duygusal bağınızın arttığı ve doğduğunda onunla yaşayacaklarınızı hayal ettiğiniz anneliğin en belirginleştiği 15. haftadasınız. Bunun için elinizi karnınıza değdirmeniz yeterlidir. Elinizle hissettiğiniz yumuşak ve yaklaşık bir top büyüklüğünde olan kitle bebeğinizin içinde gelişmeyi sürdürdüğü rahminizdir. Gebeliğin 15. haftasında annedeki değişiklikler bununla da sınırlı değildir. Anne adaylarının karınları belirginleşmeyi sürdürürken ikinci gebeliklerini yaşayan anne adayları yine bu hafta içerisinde bebeklerinin minik kıpırtılarını hissedebilir.

Hamileliğin 15. Haftası Bebeğin Durumu ve Anne Adayı

Gebeliğin 15.haftasında bebek ipeksi cilt tüyleri ile kaplanmaya başlar. Yine bu hafta içerisinde kas ve kemik dokusunun oluşumu hızlanmaya başlar. Bu hafta içerisinde erkek bebeklerin cinsiyetleri oluşan testisleri sayesinde yüzde 100 doğru olarak belirlenebilmektedir. Ancak kız bebekler için çoğu doktor emin olmak için birkaç hafta daha beklemeyi tercih etmektedir. Bebeğin cinsiyeti bu hafta içinde belli olabileceği gibi bebeğin duruş pozisyonuna bağlı olarak ne yazık ki cinsiyetin belirlenemediği durumlarda olabilmektedir.

Hamilelikte 15. Hafta Anne Adayı Ne Durumdadır?

Gebeliğin 15.haftasında beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kesinlikle anne adaylarının su içmeye özen göstermeleridir. Pek çok anne adayı mide bulantısı nedeni ile su içmeyi reddeder ancak bebeğinizin doku gelişimini sürdürebilmesi için suyun içerisinde bulunan minerallere ihtiyacı var. Lütfen suyu da bebeğinizin ihtiyaç duyduğu bir besin maddesi olarak görün ve günde en az 8 bardak su tüketmeye özen gösterin. Gebeliğiniz yaz aylarına denk geldiyse ter ile sıvı kaybının daha yoğun olacağını unutmayın ve su tüketimini arttırmaya çalışın.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık