Akraba Evliliğinin Sakıncaları

Sponsorlu Bağlantılar

Türk toplumu olarak akraba evliliği en fazla olan ülkelerden biriyiz. Akraba evliliği nedir? Kan bağı bulunan kişilerin birbiriyle evlenmesi anlamına gelmektedir. Günümüzde her ne kadar azalmış olsada halen akraba evliliğinin sayısı göz ardı edilemeyecek kadar fazla olmaktadır. Özellikle doğu bölgelerimizde ve karadenizde de akraba evlilikleri yapılmaktadır. Kuzeniyle evlendirilen, yeğeni, dayısı, amcası vs birçok akraba evliliğinin sonuçlarında olumsuz etkiler görülebilmektedir.

Akraba evliliğini tercih etmekte ki en büyük neden özellikle anne babaların evlatlarını bildikleri biriyle evlendirmek istemeleri ve geçmişten günümüze en yakın mesafede olan, en uygun olabilecek akrabalarıyla evlendirmeleriyle başlamıştır. Kimi zaman ise çevresinde çok fazla karşı cins göremeyen birey en yakın akrabasına tutulmakta ve evlenmek isteyebilmektedir. Akraba evliliğinin sakıncaları kimi insanlar için büyük boyutlarda görülürken kimileri bunu daha az sorunla atlatabilmektedir.

Akraba evliliğinde en büyük sorun kan bağının olmasıyla birlikte doğacak çocukta meydana gelen fiziksel veya zihinsel sağlık problemleridir. Kişilerin böyle bir riske girmesinin bedelini elbette çocukları ödeyebilmektedir. Akraba evliliğinde eğer taraflar birbirini uzun süre tanıyorlarsa kıskançlık ve geçimsizlik çok daha fazla olabilmektedir. Bir tarafında diğer tarafa ekonomik üstünlükle baskı kurmasının yanı sıra akrabalarında evliliğe karışması kolay olduğundan boşanmalar çok daha fazla olmaktadır. Akraba evliliklerinde boşanma sonrasında özellikle özel günlerde, ölüm olaylarında ve düğün gibi ortak törenlerde bir araya gelmek zorunda kalmak normal bir evliliğe göre çok daha büyük sorun olmakta ve kişiyi psikolojik bir savaş içerisine sürüklemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık