Engelli Hakları ve Raporlar

Sponsorlu Bağlantılar

Devlet tarafından çeşitli bedensel ve zihinsel kısıtlamaları bulunan kişilerin ve ailelerinin hayatlarını kolaylaştırmak açısından bazı engelli hakları verilir.Bu haklardan yararlanabilmek için kişinin %40 ve üzeri engelinin olması şarttır. %40 üzeri engelli bulunan kişiler devletin kendilerine sağladığı haklardan yararlanabilmek için engelli raporu almalıdırlar.Engelli raporu yetkili sağlık kurumları tarafından düzenlenir.

Engellilerin yararlanacağı hizmetler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmeliklerle belirlenmiştir.Engelli raporu bulunan ve maddi durumu yerinde olmayan kişilere devlet tarafından engelli maaşı verilir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından engelli maaşları geri ödemesiz olarak dağıtılır ve engel durumları devam ettiği sürece de maaş ödemeleri devam eder. Bu konularda bilgi almak için sitemizden de yararlanabilirsiniz.

Engelli maaşının yanında engellilerin faydalanabileceği başka hizmetlerde vardır. Bu kategorilere sitemizde detaylı olarak yer verilmiştir. Engelliler Kamusal alanda indirimler; elektrik indirimi, su indirimi, Digiturk indirimi, Türk Telekom sosyal tarife,  TTNET ve fiber internet, ulaşım alanında indirim;  şehir içi Ulaşım, TCDD ve denizyolları, şehirlerarası otobüslerde indirim, Türk Hava Yolları indirimi.  Araç alımlarında ÖTV ve MTV muafiyeti, engelliler için araç park kartı, engelli ebeveyn hakları; gelir vergisi indirimi,  nöbet muafiyeti ve izin hakkı. Engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik hakkı, refakat izni, senelik izin kullanım hakkı, mazeret izni, tayin hakkı,  engelli çalışanlara erken emeklilik hakkı, engelli çalışanların gelir vergisi indirimi, engelli memur izin hakkı gibi bir çok engelli haklarına sahiptirler. Sitemizde engelli haklarına dair tüm içeriklere ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık