Gümüş Takı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sponsorlu Bağlantılar

Yüzyıllardır kullanılan ve fiyat bakımından her kesimin kolayca elde edebileceği gümüş, hayatın her alanında kullanılıyor. Günümüzde özellikle takı ve süs eşyaları alanında kullanılan gümüş, takılarda parlak ve göz alıcı olduğundan dolayı tercih sebebi olabiliyor. Fakat gümüş takılar alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Gümüş takının gerçekten gümüş olduğunu bilmek gerekiyor.

Gümüş takı alırken ilk ve en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri, gümüş takının içinde yazan ayarıdır. Gümüş, ham halinde gelip işlenmesi ve şekil aldırılması için içine karıştırılan bazı alaşımlardan yani bakır, aloy gibi maddelerden oluşturulur. Bu alaşımlar ise gümüşün kaç ayar olduğunu belirler. Günümüzde 800, 900 ve 925 ayar gümüşler bulunmaktadır. Gümüş ayarlarının nasıl elde edildiğine bakacak olursak:

800 Ayar Gümüş için: 1 KG Gümüşün 800 Gramı Saf Gümüş, 200 Gramı Bakır, Aloy gibi Alaşım oluyor.
900 Ayar Gümüş için: 1 KG Gümüşün 900 Gramı Saf Gümüş, 100 Gramı Bakır, Aloy gibi Alaşım oluyor.
925 Ayar Gümüş için: 1 KG Gümüşün 925 Gramı Saf Gümüş, 75 Gramı Bakır, Aloy gibi Alaşım oluyor.

Gümüş Takı Kararma Yapar mı?

Satıcıların en çok karşılaştığı ve alıcıların da en çok sorduğu sorulardan biri gümüşün kararma yapıp yapmayacağıdır. Gümüşün doğasında zaten kararma vardır. Fakat bunun önüne geçmek için yapabileceğiniz bir takım etkenler vardır. Suyla temasından kaçınabilir, nemli ortamlarda tutmayabilirsiniz. Bunlara dikkat ettiğinizde gümüş takılarda kararma geciktirilecektir.

Gümüş takı alırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de gerçek olup olmadığıdır. Aldığınız gümüş takının içinde mutlaka ayar kısmı olmalıdır. Eğer yoksa bunu anlamanın tek yolu bir gümüş tamircisine gitmenizdir. Bir başka konu ise gümüş takı alacağınız dükkânın ticaret odasına kaydı olmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık