Hafta Hafta Gebelik 1. Hafta

Sponsorlu Bağlantılar

Yaklaşık 250 milyon spermden tek bir tanesi yumurtaya ulaşarak,  döllenmesi sonucu gebelik oluşmaktadır. Yazımızın detayında, hafta hafta gebelik sürecinin ilk haftasında yaşananları kapsamlı bir şekilde bulabilirsiniz.

Hafta Hafta Gebelik 1. Hafta

Her ne kadar gebeliğin ilk haftası olsa da, fiziki olarak gebeliğin belli olmadığı bir dönemdir. Hafta hafta gebelik sürecinin ilerleyen safhalarında önemli fiziki değişimler görülürken, ilk 2-3 haftada fazla fiziki değişim görülmemektedir. Sadece sperm yumurtaya ulaşarak, döllenme gerçekleşmiştir.

  1. Haftada Bebeğin Cinsiyeti Ve Değişiklikler

Gebeliğin ilk haftasında, bebeğin cinsiyeti henüz belli değildir. Döllenmeden sonrasında, yine bebek yerine cenin diye adlandırabileceğimiz oluşum, bebeği andırır vaziyette değildir. Bu süreçte sadece yumurta olgunlaşmaya başlamıştır.

İlk Haftada Anne Adayındaki Fiziki Değişiklikler

Bu süreçte anne adayının fiziğinde de, herhangi bir değişim yaşanmamaktadır. Spermin yumurta zarını delip yumurtayı döllemesiyle, gebeliğin oluşumu başlamıştır. Ancak ilk adet döngüsünden sonra, gebelik net olarak yapılacak testlerle belli olmaktadır.  Normal testlerin dışında doktor muayenesi gibi uygulamalar sonucunda hamilelik, ancak gebeliğin 3. Haftasından sonra anlaşılabilmektedir.

Hafta Hafta Hamilelik Ve Beslenme

Hafta hafta gebelik sürecinin ilk haftasında, gebeliğin tüm haftalarında olduğu gibi beslenme de oldukça önemlidir. Anne adayı bu süreçte demir, protein ve kalsiyum açısından zengin gıdalarla beslenmelidir. Sigara ve alkol gibi alışkanlıklar terk edilmeli, asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.

  1. Haftada Cinsellik

Yapılan araştırmaların sonucuna baktığımızda, gebelik sürecinde cinselliğin anne ve bebek için zararlı olmadığı görülmektedir. Normal süreçte yaşanan cinsellik kadar, bu süreçte yaşanan cinsellikte eşler arasında duygu bağını kuvvetlendirmekte ve buda annenin moral bulmasına neden olmaktadır. Ayrıca ilişki esnasında ortaya çıkan adrenalin sebebiyle, bebeğe daha fazla kan pompalanması da, bebek için olumlu bir durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık