Kına Gecesi Gelenekleri

Sponsorlu Bağlantılar

Kına gecesi düğünden önce yapılan ve gelin adayının ailesine vedasını simgeleyen bir olgudur. Kültürümüzün bir geleneği olan kına geceleri günümüzde de uygulanmaya devam etmektedir ve geleneklere sadık kalınmaktadır. Kına gecesi düğünden bir gece önce yapılır. Fakat biraz daha erkene alınması önerilir. Kına gecesi davetlileri ağırlıklı olarak gelinin arkadaşlarıdır ve geç saatlere kadar sürebilir. Düğün günü gelinin uykusuz ve yorgun olmasını önlemek için kına gecesi bir ya da iki gece öne alınabilir. Kına gecesi hazırlıkları kına malzemeleri temini ile başlar. Kına gecesine katılım hem gelin tarafından hem de damat tarafından gerçekleşir. Yakın akrabalar ve arkadaşlar davet edilir. Kınanın yakılacağı gün gelinin evine bayrak asılır ki bu düğünün başladığının işaretidir. Günümüzde özellikle kent yaşamında bayrak asma geleneği pek görülmez.

Kına Malzemeleri

Kına malzemeleri erkek tarafından alınır. Erkek tarafı içinde kına, çerezler, tatlılar, kına helvası ve kına hediyelikleri olan bir tepsi hazırlar. Malzemeler bir gün önce kız evine teslim edilir.

Kına gecesinde gelin geceye yöreye ait bir elbise ile başlar. Kına yakılmadan önce ise kıyafet değişir ve bindallı giyilir. Bindallı Osmanlı döneminden günümüze gelen bir kültürdür ve o dönem gelinlik olarak kullanılmıştır. Osmanlı döneminde kullanılan bindallılar kadife ve işlemeli olurdu. Bindallıların üzerindeki işlemeler ise tamamen el işi yapılırdı. Günümüzde işlemeler makine ile yapılsa da görsel olarak Osmanlı dönemi bindallılarına çok benzemektedir. Bindallı kadifeden olur, kaftanı andırır ve ayak bileklerine kadar uzanır. Gelinin başına kırmızı bir örtü örtülmesi ise adettendir.

Kınanın Yakılması

Kına bakır bir tas içinde karıştırılarak hazırlanır. Kınayı hazırlayan kadının daha önce başından ayrılık geçmemiş mutlu bir evliliği sürdüren birisi olmasına dikkat edilir. Kınayı hazırlayan kadın karıştırdığı kına malzemeleri içine kına gecesi gelenekleri arasında yer alan bozuk para da koyar. Bunun anlamı hayatlarının hep bereket içinde geçmesidir.

Kına etrafı mumlarla çevrili bir tepsi içinde getirilir. Kınaya katılan kadın misafirlerin eline de birer tane mum verilir. Kına yakılacak yere ilk önce kına tepsisi ardından gelin ve onun arkasından da elinde mumlar olan kadınlar gelir.

Sponsorlu Bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık