Yanlış İğne Vurulma Belirtileri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Belirli hastalıkların tedavisinde ve acil müdahale edilmesi gereken durumlarda uzmanların hastalarına iğne yapması, son derece sık rastlanan bir uygulamadır. İğne olarak kısa sürede iyileşeceğini bilen ve performansını yeniden toplayacağını bilen bireyler de genellikle kendilerine bu enjeksiyon seçeneği sunulduğunda bu seçeneği kabul ederler. Tüm tıbbi uygulamalarda olduğu gibi iğne vurulma, enjeksiyon işleminin de eğitimli ve yetkin kimseler, uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Anatomi bilgisine hakim olan uzmanlar iğne vurulma, enjeksiyon işlemini çok kısa süre içerisinde, hastalarına hissettirmeden bile yapabilmektedirler.

Bazı durumlarda enjeksiyon uygulanan bireyler, enjeksiyon bölgesi başta olmak üzere kendilerinde bir sorun olduğunu anlarlar. Ortaya bir rahatsızlık hissi, durumu çıkart. Yanlış iğne vurulma, yanlış enjeksiyon olarak nitelendirilebilecek bu uygulamalara bazı durumlarda rastlanabilmektedir.

Kişilerin alerjisi olan ilaçların kendilerine enjekte edilmeleri sonucunda son derece ciddi alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilmektedir. Penisilin örneğinde olduğu gibi kişilerin eğer penisiline alerjileri varsa ve vücutlarına penisilin enjekte edilirse ortaya ölümcül olabilecek sonuçlar çıkabilecektir.

Bunun yanında, kullanılan malzemelerin kullanılmamış ve enjeksiyon uygulanacak olan bölgenin steril olması gerekmektedir. Enjeksiyon işleminden önce ve sonra enjeksiyon bölgesinin alkolle temizlenmesi ve muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Kaynak: https://www.belirtileri.com/yanlis-igne-vurulmasi-belirtileri/

Siyatik Sinir Yaralanması

En sık rastlanan yanlış iğne uygulaması olarak gösterilebilecek olan siyatik sinir yaralanması, kalçadan uygulanan enjeksiyon, iğne işleminin siyatik sinirlere denk gelmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. İnsan vücudunun en büyük sinirlerinden biri olan siyatik sinirler, kalçanın alt kısmından başlayıp topuklara kadar devam etmektedir. İğne yapan kişilerin anatomi bilgileri gereği bu bölgelerden uzak kısımlarda enjeksiyon işlemlerini uygulamaları gerekmektedir. İğneyi yapan kişilerin enjeksiyonu siyatik sinirlere denk getirmesi halinde bacaklarda şiddetli bir ağrı oluşacaktır. Bu yanlış uygulama, siyatik sinirlerde büyük hasarlar meydana getirebilecektir. Büyük siyatik sinirlerde ortaya çıkan bu durumlar, öncelikli olarak kalçalarda oluşan bir ağrı olarak kendisini belli edecektir. İlerleyen zamanlarda ağrının görülmekte olduğu bölgeler değişiklik gösterecek, ilerleyen zamanlarda kendisini belde gösterecek, bacakların arka kısımlarında ve daha sonra da ayaklara kadar devam edecektir.

Siyatik sinirlerde meydana gelen ciddi bir yaralanma sonucunda bacaklarda ve ayak bileklerinde bir uyuşukluk ve hissizlik meydana gelecektir. Özellikle ayak bileklerinde meydana gelecek hissizlik kendisini refleks kaybı ve güçsüzlük olarak belli edecektir.

Siyatik sinir yaralanması olan kişilerde, kalçada iğnenin yapıldığı bölgede çok şiddetli ağrılar ortaya çıkabilecektir. Bu ağrılar bir yayılma durumu gösterebileceği için kalçalardan bele ve bacaklara doğru bu ağrı hissinin yayılması gözlemlenebilecektir.

Sponsorlu Bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık