Yapacağınız İşleme Göre Uygun Döşemelik Kumaş Nasıl Seçilir?

Sponsorlu Bağlantılar

Döşemelik kumaş seçmek son derece önemli bir noktadır. Doğru kumaşı seçmek birçok kişi için çok zordur. Fakat kumaş seçim evresinde bazı noktalara dikkat ederseniz seçiminizi daha rahat yapabileceğinizi söyleyebiliriz. Duvar kaplamaları, perde, kanepe, örtü ve koltuklarda alkantra kumaş tipini tercih edebilirsiniz. Bu kumaş tipi son derece dayanıklı bir yapıya sahip olduğu için uzun süre kullanılabilmektedir. İşlemeli kumaşlar ise genellikle ipek ve koton ipliklerle süslenmiştir. Ağırlıklı olarak örtü ve perdelerde kullanılmaktadır.

Döşemelik Kumaş Kullanımı

Döşemelik kumaş genellikle yıkanmaz. Fakat uygun koşullar sağlandığı takdirde kuru temizleme yapılabilir veya silinebilir. Şönilli özelliğe sahip olan kumaşlarda sahip olunan fantezi özelliğin kaybolmaması adına kuru temizleme yapılması tavsiye edilir. Farklı bir temizlik işleminin uygulanıyor olması deformasyon oluşmasına yol açar. Döşemelik kumaşları sileceğiniz zaman önlem alma amacıyla silmeden önce gözle görülmeyen ufak bir bölümü temizlemelisiniz.

Elf 02 - Bej Döşemelik Kumaş

Hangi Kumaş Nereye Kullanılır?

Döşemelik kumaş seçimi sırasında tercih edebileceğiniz kumaş tiplerinden birisi de kaşmirdir. Yün dokulu olan kaşmir battaniye, perde ve yastık döşemeleri sırasında tercih edilmektedir. Döşeme amacıyla kullanılan kumaşlardan bir diğeri ise; suni deridir. Genellikle koltuk döşemeleri sırasında detaylarda kullanılmaktadır. Jakar döşeme kumaşı ise duvar kaplamaları, koltuk ve kanepe döşemeleri sırasında tercih edilen bir kumaş tipidir. Bu kumaş tipi adını yaratıcısı olan Joseph – Marine Jacquard’dan almaktadır.

Kaynak : Sinay.com.tr

Sponsorlu Bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık