24. Haftası Gebelik Bilgileri

971 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Uzmanlar bebeğin anne karnında 24. Haftada düşünmeye başladığını belirtmektedir. Bu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konulmuş olay deneysel bir süreç sonucunda kanıtlanmıştır. Bebeğiniz artık düşünebilen bir varlık. Bu hafta içerisinde yapılan testler sonucunda bebeğin artık düşünmeye ve öğrenmeye başladığı kanıtlanmıştır. Bebeğiniz bu hafta itibari ile artık tamamen dış dünyaya odaklı olarak kendini geliştirmeye başlar. Bebeğin öğrenmeye başladığının en önemli kanıtı annesinin sesini ayırabilmesi ve annesinin onunla konuşmasına verdiği tepkilerdir. Bebeğiniz artık dış dünyadan gelen tepkilere refleks davranışları ile değil bilinçli davranışlarla karşılık vermeye başladı. Bu nedenle onunla konuşmaya daha fazla özen göstermeniz çok önemli.

24. Haftası Gebelikte Yaşanabilecek Durumlar

Gebeliğin 24. haftası itibari ile bebeğiniz artık 640 gram. Boyu ise 32 santim. Kasları çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve bunun için çok daha fazla kalsiyum tüketiyor. İhtiyacı olan tüm kalsiyumu anneden karşıladığı için bebeğinizin kalsiyum eksikliği yaşaması mümkün değildir ancak anne adayları yeterli miktarda kalsiyum almazlarsa bu durumda kendi kalsiyum depolarında eksilme yaşanacak ve ne yazık ki bir kere kaybedilen kalsiyumun sonradan yerine konması mümkün değildir. Bu nedenle gebelikte beslenme konusunda bu dönemde daha hassas davranılmalı ve kalsiyum yönünden zengin yiyeceklerin tüketimine özen gösterilmelidir.

Hamilelikte 24. Hafta Yaşananlar

Gebeliğin 24. haftasında bebeğin hareketleri anne adaylarına bebeklerinin hızlandığını düşündürse de aslında daha fazla hareket hissedilmesinin nedeni bebeğin kaslarının gelişmesine bağlı olarak artık çok küçük hareketlerin bile anneler tarafından hissedilmeye başlanmasıdır. Bu hafta içerisinde şeker yüklemesi testi yapılması önerilmektedir. Bu testin amacı gebelikte şeker riskinin belirlenmesi ve riski yüksek çıkan anne adaylarının daha dikkatli bir şekilde takibinin yapılmasıdır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık