38. Haftada Hamilelik Süreci

1.001 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeğiniz her an size merhaba diyebilir. Çünkü gebelik 40 haftalık bir süreç olarak kabul edilse de doğumların büyük bir bölümü 38. ve 42. haftalar arasında meydana gelmektedir. Son adet tarihi girilerek hesaplanan tahmini doğum tarihi için belirlenen tarihte doğum yapan anne adaylarının sayısı ise sadece yüzde 5’tir. Genelde belirlenen doğum tarihinden 5 gün önce 5 gün sonra yanılma payı bulunmakta olup doğumlar bu tarihler arasında meydana gelmektedir. Gebeliğin 38.haftası artık her şey hızlanmıştır.

Gebelikte 38. Haftasında Yaşananlar

Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de gebeliğin 38.haftasında cinsel ilişki için doktorunuz sizi bu konuda uyarmamış olsa da doğum sonrasını beklemenizdir. Gebeliğin 38.haftasında bebeğin kilosu yaklaşık olarak 2950 grama ulaşır ve boyu 48 santimetredir. Bebeğin kilosunun bu hafta ile beraber en az 2500 gram en fazla 3650 gram olmalıdır. Bu kiloyu aşan bebekler iri bebek olarak kabul edilir ve anne adaylarının normal doğum yapmaları bu durumda riskli bulunur.

Hamileliğin 38. Haftasında Neler Yaşanır?

Gebeliğin 38.haftasında bebek hareketleri daha bilinçlidir. Bebeğin bağırsaklarında ilk dışkı oluşmaya başlar ve doğumu takip eden ilk 24 saatlik sürecin dolmasının ardından bebeğin bağırsaklarını boşaltması beklenir. Çoğu insan için 40 haftalık gebelik süreci çok uzun gelse de bebeğiniz yine de dünyaya geldiği anda savunmasız ve bakıma muhtaçtır. Bu nedenle annenin gebelik döneminde kendisini geliştirmesi ve bebeğini sağlıklı bir şekilde büyütmek amacı ile sürekli bilgi edinmeye çalışması önemlidir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık