Çocuk Odası Dekorasyonu için Öneriler

1.201 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuk odası dizayn edilirken çocukların oyun oynaması için bir alan oluşturulabilir. Fakat okul çağına gelmiş çocuklar için bu bazen zararlı olabiliyor. Tavsiyemiz eğer çocuğunuz 8 yaş ve üzerindeyse odasında oyun alanı bulundurmamanız. Çünkü bu yaşlarda dersten en çok sıkıldıkları ve oyun oynamayan en çok ihtiyaç duydukları dönemlerdir. Kendi odasında oyun oynama alanı bulundurmak yerine evin farklı bir bölümünde bu alanı oluşturmanız derslerinde başarılı olması açısından daha mantıklı olacaktır. 8 yaşın altındaki çocuklarına çocuk odası dekorasyonu yapacaklar için önemli dekorasyon önerilerini sunduk.

Keyif Duyacağı Bir Oda Hazırlamalısınız

Öncelikle çocuk odasını renkli ve eğlenceli bir mekan olarak gözünüzde canlandırın. Çocuklarınızın eskisi gibi sokaklarda oynayan, sokak kültürünü edinebileceği arkadaşları maalesef günümüzde mümkün olmuyor. Bu yüzden odasında onun eğlenebileceği bir alan sağlamanız onu sevindirecektir. Çocuk odasını dekore ederken çocuğunuzun keyifli vakit geçirebileceği bir oda dizayn etmelisiniz.

Çocukların oyundan ayrı düşündükleri ve hayalini kurdukları kahramanlarda vardır. Kız erkek fark etmeksiniz her çocuk odasında sevdiği kahramanın posterini görmek, çizgi filmde izlediği ve beğendiği karakterleri yatak örtüsü ve dolaplarında görmekten mutluluk duyacaktır.

Çocuk odası dekorasyonu yaparken kızlarda pembe erkeklerde ise mavi renkler ağırlıklı olarak kullanılır. Fakat bu yaşlardaki çocuklar için bu renkler çokta önemli değildir. Bunun yerine rengarenk bir oda dekorasyonu seçebilirsiniz. Eğer çocuğunuz çok sevdiği bir renk varsa bu renk üzerinde de yoğunlaşabilirsiniz. Fakat kesinlikle “kızlar için pembe erkekler için mavidir” mantığından uzak olmalısınız.

Çocuk odalarını aydınlatırken daha farklı seçimler yapılmalıdır. Eğer mümkünse çift aydınlatma yani birincisi yoğun aydınlık bir ortam, ek olarak 2. bir seçim az aydınlık bir ortamdır. 1. Seçim oyun ve ders çalışmalarında kullanılabilir. Diğeri ise TV izlerken ve uyuyacağı sürelerde kullanılabilir. Bunun yerine normal aydınlatmaya ek olarak güzel bir gece lambası da alabilirsiniz.

Genel anlamda çocuk odalarının dizayn edilmesi sırasında görsellikten çok çocuğunuz zevkleri, hobileri ve yapmaktan hoşlandığı şeyler üzerine yoğunlaşan bir çocuk odası olmalıdır. Buna özen göstermeniz durumunda zaten dekorasyonunuz yeteri kadar değerli bir hal alacaktır. Genel olarak cıvıl cıvıl olan çocuğunuzun içini aydınlatacak bir oda dekorasyonu yapmanız yeterli olacaktır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık