Gebeliğin 10. Haftası Bebek ve Anne Adayı

2.389 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Gebeliğinizin 10. Haftasında artık anne adayı olmaya iyice alıştığınız ve kendinizi iyi hissetmeye başladığınız bir dönemden geçmektesiniz. Gebeliğin 2. ayı bitip 2,5 ay olmasına birkaç gün kala anne olmanın verdiği keyfi çıkarmaya başlayacağınız günlere geldiniz demektir. Bu dönemde anne adaylarını en çok rahatlatan gelişme mide bulantılarının azalmasıdır. Bazı anne adaylarının gebelik döneminde hiç mide bulantısı şikayeti oluşmazken bazı anne adaylarının ise ne yazık ki doğumdan sonra bile mide bulantıları birkaç hafta sürebilmektedir. Burada mide bulantısı şikâyetini belirleyen tek faktör değişen hormonlara vücutlarının verdikleri tepkilerdir.

Gebelikte 10. Hafta Yaşananlar

Gebeliğin 10. haftası içerisinde bebeğinizde yaşanan en önemli gelişme oluşan minicik böbreklerinin içerisinde idrar üretimine başlanmasıdır. Amniyon sıvısının içerisinde gelişimini sürdüren bebeğiniz ağzını her açıp kapattığında bu sıvıdan bir miktar yutar ve yutulan bu su bağırsaklar tarafından emilerek ilk olarak kana kan yolu ile de böbreklere ulaştırılır. Bebeğinizin minik böbrekleri kandan sıvıyı süzerek idrar yolu ile amniyon sıvısına aktarır. Böylece hem amniyon sıvısının miktarı korunur hem de oluşumunu sürdüren boşaltım sisteminin gelişimi desteklenir.

Gebelikte 10. Hafta Anne Adayı

Bebeğin genital organları bu hafta belirleşmeye başlamakla beraber yine de kesin olarak cinsiyetinin belirlenmesi için 1-2 hafta daha beklenilmesi gerekebilir. Gebeliğin 10. Haftasında bebeğin boyu yaklaşık olarak 5,5 santim olarak ölçülürken ağırlığı ise sadece 6 gram civarındadır. Bebeğin gözünde yer alan iris tabakası onuncu hafta ile beraber oluşumunu tamamlarken bu tabaka aynı zamanda bebeğinizin ileride hangi göz rengine sahip olacağını da belirlemiş olur. Göz kapaklarının oluşumu tamamlansa da bebek gözlerini kapalı tutmayı sürdürecektir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık