Gebeliğin 12. Haftası Anne Adayları

1.658 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Hamileliğin 12. haftası anne adayları için gebeliğin artık biraz daha iyiye gitmeye başladığı haftaların ilki olan gebeliğin 12. haftası pek çok şikâyetiniz azalmaya başlayacaktır. Bunlardan ilki mide bulantısı ve sık sık şikâyet ettiğiniz aşırı yorgunluk halidir. Yine kemik çatınızın yukarı yönlü harekete geçmesi ile beraber mesane üzerinde oluşan baskı azaldığı için sık idrara çıkma şikâyetinde de azalma yaşanır.

Gebelikte 12. Hafta Anne Adayının Durumu

Hormonlar hızlı bir şekilde değişmeye devam ettiği için bu hafta itibari ile anne adaylarının saç dökülmesi, sivilce oluşumunda artış ya da tırnakların hızlı uzaması gibi şikâyetleri oluşabilmektedir. Bu hafta içerisinde anneleri zorlayan bir başka gelişme ise yaşanan baş ağrılarıdır. Bebeği besleyebilmek adına vücudun kan hacmini hızlı bir şekilde arttırması son derece ince olan beyin damarlarında zorlanmalara neden olmakta bu da anne adaylarında baş ağrısı şikayetlerinin oluşmasına neden olmaktadır.

Gebeliğin 12. Haftası Anne Adayının Durumu

Gebeliğin 12.haftasında bebeğin gelişimi incelendiğinde oluşumunu artık tamamlamış olan organların gelişmeye başladıkları görülmektedir. Belirginleşen parmaklarda tırnaklar oluşur ve tırnaklarla saçlar artık uzamaya başlar. Yutma refleksi iyice gelişmiştir ve sürekli olarak yutkunur. Gebeliğin 12.haftasında bebeğin hareketleri ultrasonla görüntülendiğinde sıklıkla parmağını emdiği gözlemlenir. Bebek sürekli olarak yutkunma ve emme refleksini geliştirir ve bu doğumdan sonra beslenmesini sağlaması açısından çok önemlidir. Yine bu hafta içerisinde doktor kontrolünde bir önceki kontrolde gerçekleştirmediyseniz yapılması gereken testleri tamamlayabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık