Gebeliğin 14. Haftası Anne Adayının Durumu

1.214 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere gebelik üçer aylık periyodlara ayrılan toplam 3 dönemden oluşmaktadır. İşte gebeliğin 14. haftası ile beraber ikinci trimester olarak isimlendirilen ikinci döneme girilmiş olur. Gebeliğin 14 haftasında beslenme büyük önem taşır. Anne adaylarının bu süreçte sıklıkla görülen kabızlık şikâyetinden kendilerini koruyabilmek adına lifli gıdalardan zengin bir beslenme menüsü oluşturmaları aynı zamanda bol bol su içmeleri gerekir. Yine tuvalet ihtiyacı asla ertelenmemeli ve B vitamini yönünden zengin besinler beslenme listesine eklenmelidir.

Hamilelikte 14. Hafta Anne Adayı

Hamileliğe bağlı olarak yaşanan hormon seviyesindeki yükselme bu hafta son bulur ve artık sabitlenmeye başlar. Bu da dolayısı ile anne adaylarının artık hormon seviyesinde yaşanan dalgalanmalar nedeni ile yaşadıkları olumsuzlukların yavaş yavaş ortadan kalkmasını sağlar. Özellikle de mide bulantısı artık ya nerede ise tamamen bitmiştir ya da sadece sabahları hafif bulantılar şeklinde ortaya çıkar. Ancak uyku isteğiniz bu hafta içerisinde de devam edebilir. Bu durumda mümkün olduğunca vücudun bu talebini karşılamanız ve uyuyarak dinlenmeniz önemlidir.

Gebelikte 14. Hafta Bebek Sağlığı

Gebeliğin 14.haftasında annedeki değişiklikler bağırsağa rahmin baskı yapması sonucu oluşan ve bağırsak kasılmasının salgılanan hormonlar nedeni ile düşmesine bağlı olarak görülen kabızlık şikâyetidir. Yine anne adayının karnı artık iyice belirginleşir ve iç karnın yapısına bağlı olarak değişmekle beraber dışarıdan bakıldığında hamile olduğu anlaşılır. Bu hafta sonu bebeğiniz 45 gram ağırlığına ulaşırken boyu ise 10 santimetreye ulaşmış olur.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık