Gebeliğin 5. Hafta Anne Adayı ve Hamilelik

2.606 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeğin milimetrelikte olsa anne karnın belirmeye başladığı 5. haftada yaşanacakları tek tek sizler için hazırladık. Gebeliğin 5. haftası annelik hissini tam anlamıyla hissetmeye başladığınız bir dönem olarak düşünülebilir. Artık tek canlı olmadığınızın farkına vararak buna göre yaşamanız gereken 5. haftaya girmiş bulunuyorsunuz.

Gebeliğin 5. haftası içerisinde bebek henüz 0.2 ya da 0.4 milimetre aralığında uzunluğa sahiptir. Bebeğin organları oluşmaya başlar ve görünümü oval şeklini andıran bir diske benzemektedir. Adet gecikmesi üzerine gebelik testi yapan anne adayları genelde gebe olduklarını gebeliğin 5. haftası içerisinde öğrenmektedir. Yine gebeliğin ilk muayenesi de bu hafta içerisinde yapılmaktadır. Bu muayene esnasında vajinal ultrason çekimi tercih edilir çünkü gebelik çok taze olduğu için gebelik kesesinin görüntülenmesi karından çok zordur.

Gebeliğin 5. Hafta Anne Adayı ve Hamilelik

Çekilen ultrason görüntüsünde sadece bebeğin içerisinde olduğu kese siyah bir boşluk şeklinde izlenir. Özellikle de plansız gebeliklerde hamile kalan anne adaylarını en çok endişelendiren durum hamile olduklarını bilmeden kullandıkları zararlı maddeler ve ilaçlardır. Ancak bu konu hakkında endişelenmeyi gerektiren bir sorun yoktur. Çünkü 5. haftadan önce bebeğiniz henüz çok küçük hücreler topluluğundan ibarettir ve zaten bu dönemde sorunlu olan bir hücre bulunuyorsa vücut düşük yaparak sorunlu olan hamileliği sonlandırmaktadır.

Hamilelikte 5. Hafta Yaşananlar

Yani gebeliği devam eden anne adaylarının genelde korkması gereken bir durum olmamakla beraber önemli olan hamile olduklarını öğrendikleri andan itibaren beslenme ve yaşam tarzına dikkat edilmesidir. Bebeğin ilk gelişen organı kalbidir ve bebeğin kalp atışları ilk olarak bu haftanın sonuna doğru duyulabilir. Yine omurilik ve beyin dokusu da gelişmeye başlar ve büyük bir hızla bebeğin oluşumu devam eder. 5. hafta gebelik içerisinde olan anne adaylarının dikkat etmeleri gereken düzenli uyumaları, dinlenmeleri, kafein, sigara ve alkol tüketimini kesinlikle sonlandırmaları ve hala başlamadılarsa folik asit kullanımına başlamalarıdır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık