Gebeliğin 8. Haftasında Yaşananlar Nelerdir?

2.658 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Gebeliğin sekizinci haftası içerisinde rahim büyümeyi sürdürürken yaklaşık olarak bir greyfurt büyüklüğüne ulaşmış olur. Artık 8. haftada annelik duygularının daha fazla geliştiği ve korumacı bir yapıya sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Büyüyen rahim artık iyice en yakın organ olan mesaneyi baskısı altına alır ki bu da anne adayının eskiye oranla çok daha fazla tuvalete çıkma ihtiyacı duymasına neden olur. Mesanenin bu kadar baskı altında olması rahmin büyümesinden ziyade bu dönemde mesaneye doğru yatmış olmasıdır.  Çoğu anne adayını şaşırtan ise ciltlerinin çok fazla yağlanması ve bu yağlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan yoğun sivilce oluşumudur.

Hamilelikte 8. Hafta Yaşananlar

Salgılanan hormonlara bağlı olarak yaşanan bu durum üçüncü ayın dolması ile beraber sona erer ve cilt eski yapısına kavuşur. Gebeliğin 8. haftası dolduğu zaman anne adaylarının folik asit kullanımını sonlandırmaları önerilmektedir. Gebelikte folik asit kullanımı ve gerekliliği ile ilgili tartışmalar güçlenerek sürse de yine de çoğu kadın doğum uzmanı anne adaylarının bu süreçte folik asit desteği almalarını önermektedir. Bu hafta içerisinde karnınızda büyütmeyi sürdürdüğünüz bebeğinizin nöral tüp adı verilen ve içerisinde omuriliğin yer aldığı kanalı ile beyin gelişimi tamamlanmış olur.

Hamileliğin 8. Haftası Anne Adayının Durumu

Yine bu hafta içerisinde plesanta rahim iç duvarının bebeğin gelişimini sürdürmesi için gerekli kalınlığı koruması için hormon salgılamaya başladığı için bir miktar kanama görülmesi normal olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle gebeliğin 8. haftası kanama görüldüğünde paniğe kapılmamalı ancak yine de doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Gebeliğin 8. haftasında beslenme konusunda ise dikkat edilmesi gereken çok yemek yemek değil sadece doğru ve sağlıklı beslenmektir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık