Gebelikte 26. Haftada Neler Yaşanır?

935 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Gebeliğin 26. haftası içerisinde artık gebeliğe iyice alışan vücudunuz yavaş yavaş kendisini doğum için hazırlamaya başladığı bir sürece girmiş bulunuyorsunuz. Bunun ortaya çıkan ilk belirtileri ara ara hissettiğiniz düzensiz kasılmalardır. Tıp dilinde Braxton- Hilt kasılmaları adı verilen bu kasılmalar gebeliğin 26. haftası içerisinde ortaya çıkmaya başlayan ve panik yapmanıza gerek olmayan tamamen doğal kasılmalardır. Bu kasılmaların amacı doğum kasılmalarına rahmin kendisini hazırlamasıdır. Ancak bu kasılmalar ile erken doğum belirtisi olan kasılmaları birbirinden ayırmak çok önemlidir.

Gebelikte 26. Hafta Yaşananlar

Erken doğumun belirtisi olarak ortaya çıkan kasılmalar anne adayının günlük yaşantısını olumsuz yönde etkileyecek kadar şiddetli sancılardır ve çok sık ortaya çıkarlar. 1 saat içerisinde yaşanan 4 farklı kasılma erken doğum habercisi olarak görülür ve doktor kontrolünü zorunlu kılar.  Burada önemli olan anne adayının ilerleyen gebelik haftaları ile beraber kendilerini çok iyi tanımaları ve ortaya çıkan yeni durumlarda panik yapmadan vücutlarını dinlemeleridir.

26. Hafta Gebelikte Anne Adayının Durumu

Gebeliğin 26.haftasında beslenme açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir noktada süt ve süt ürünleri gibi kalsiyum yönünden zengin besinlere ağırlık verilmesidir. Yine gebeliğin 26.haftasında bebek hareketleri hızlanmakla beraber bebeğin doğum sonrası dış dünyada nefes alıp vermesini sağlamak için akciğer gelişimi de büyük bir hızla sürmektedir. Bu süreçte bebeğin akciğer dokusu ve onu besleyecek damarlar son derece hızlı bir şekilde gelişirken ciğerlerin sönmüş bir balon gibi durmasını sağlayacak ve oluşan hava keseciklerinin içini kaplayan surfaktan maddesi de üretilmeye başlanır. Bu haftanın sonuna doğru gelindiğinde bebeğin boyu 34 santim kilosu ise 820 grama ulaşır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık