Gebelikte 30. Hafta Sağlık ve Bebeğin Durumu

761 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Gebeliğin 30. haftasında artık bebeğin içerisinde geliştiği rahmin iyice büyümesi nedeni ile gebeliğin 30. haftası itibari ile anne adaylarında reflü ve gece uyuyamama sorunu yaşanabilmektedir. Vücuda salgılanan kanı kalbe geri götürmekle görevli bulunan taşıyıcı ana damarların karnın sağ tarafında bulunması anne adaylarının uyku için sol tarafı tercih etmelerini gerektirmektedir. Aksi takdirde büyüyen rahim bu damarlara baskı yaparak kan akışının azalmasına ve çeşitli sorunlar yaşanmasına neden olacaktır.

Gebelikte 30. Hafta Sağlık Durumu

Gebeliğin 30.haftasında mide yanması da büyüyen rahim nedeni ile yaşanmaktadır. Sıkışan mide fazla doldurulduğu zaman mide asidini midenin içerisinde tutmakla görevli olan mide kapakçığında sızıntılar yaşanmakta ve bu da reflü olarak bilinen yanma şikâyetlerine neden olmaktadır. Bu nedenle mide yanması şikayeti olan kişilerin mutlaka öğün miktarlarını azaltmaları, sık ve az yemek tüketmeleri gerekmektedir.

Gebelikte 30. Hafta Bebeğin Genel Durumu

Gebeliğin 30. haftasında bebek artık gözlerini açıp kapar ve cildinin tümünü kaplayan ipeksi tüyler yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Gebeliğin 30.haftasında karın ağrısı çok sık görülmekle beraber bunun en önemli nedeni anne adaylarının birçoğunun kabızlık ile mücadele etmek zorunda kalmalarıdır. Gebeliğin 30. Haftasının bitimine yakın bebeğiniz genel olarak 1400 gram ağırlığına ulaşabilirken boyu ise 40 santimetreyi bulabilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık