Gebelikte Sürecinde 21. Hafta

1.009 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Gebeliğin daha çabuk ilerlemeye başladığı bir süreçten geçmektesiniz. Hamilelik sürecinin 21. haftasında bebeğinizin tavırları iyice belirginleşmeye başlayacaktır. Bebeğinizin bu dönemde güçlenmesini sağlamak ve kas yapısını hareketlendirmek adına daha çok hareket etmeniz gerekmektedir. Ayrıca geçtiğimiz hafta içerisinde yapılan hareketlere ilave olarak hamileliğin kolaylaştığı ve daha iyi biçimde anlaşılabilir hale geldiği görülmektedir. Bu hafta içerisinde burun kanaması hamile bayanlar en sık rastlanılan sorunlarından olmakla birlikte kesinlikle yaşanacak diye bir kaide yoktur. Ancak 21. hafta anne adaylarının en çok rastlanılan sorunlarından biridir.

Gebelikte 21. Hafta Neler Olur?

Gebelik sürecin yaşanmakta olan mide bulantısı gibi burun kanaması da hamileliğin sıkça rastlanan belirtilerindendir. Hamilelikte burun kanaması sorununu yaşayanlar beslenme şekillerine dikkat ettikleri durumlarda ortadan kalkabilmektedir. Burun kanamasının hamilelikte önemli nedenlerinden biri de bebek için beslenmeyi arttırmak üzere kan pompalama işleminin gerçekleştirilmesinden kaynaklanmaktadır. Damarlar yoğun olarak kan geçişi sağlandığında salgılanmak olan hormonlarla birlikte kanın seyreldiği görülmektedir. Fakat yoğun miktarda kan akışı kılcal damarlardan buruna doğru zorlayarak bir miktarda kanamaya neden olabilmektedir. Bu yüzden gebelik sırasında burundan gelen bu kanamanın gayet normal olduğunu sizlere belirtmeliyim.

Hamileliğin 21. Haftası Genel Bilgiler

21. hafta gebelikte biterken bebeğinizin ortalama 400 gram civarında olduğunu görebilirsiniz. Bebekten bebeğe fark etmekle birlikte boyu 28 santim olarak belirlenmektedir. Bebeğin oksijen gereksinimini giderebilmek adına bu ihtiyacın arttığı bu aylarda kalbini daha fazla kullanmakta olduğu bir aydır. Kalp atışının 120 ila 160 civarında değişmekte olduğu bebemizin 21. haftasındaki gelişimine göre doktorlar tarafından kalp sağlığı hakkında görüşler bildirilebilir. Uzman hekimler bebeğinizin kalp sağlığıyla ilgili tüm soruları 21. haftadan itibaren daha rahat cevaplayabilmektedir. Beslenme düzenine diğer haftalarda olduğu gibi gebeliğin 21. haftasında da aynı şekilde devam etmelisiniz. Gebelik konusunda fazla araştırmalar yapıp kendinizi sıkıntıya koymayın. Elbette bir takım önemli konuları incelemeniz gerekiyor. Fakat aşırıya kaçıp gebeliğinizi sıkıntı içerisinde geçirmeyin. Gebeliğin her anını doya doya yaşamayı unutmayın ve bu özel anların kıymetini bilin.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık