Hamileliğin 4. Haftası ve Gebelik Nasıl Anlaşılır?

2.876 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Hamileliğin 4. haftasında artık 1. ayı doldurmak üzere olduğunuz ve gebeliği tam olarak hissetmeye başladığınız bir dönemdesiniz. Bu süreçte uzman bir doktordan yardım almıyorsanız gebeliğin 4. haftasında ne gibi etkiler yaşandığını ayrıntılı olarak makalemizden öğrenerek bu doğrultuda dikkatli davranmalısınız.

Gebeliğin 4. haftası içerisinde babadan gelen sperm hücresi tarafından döllenerek zigot halini alan yumurta hücresi rahim duvarına ulaşır ve burada tutunabileceği en uygun yeri bularak yerleşimini tamamlar. Genelde bu yer rahim arka duvarında yer alan ve yoğun damarların geçtiği üst bölüm olmaktadır. Yerleşme tamamlandığı anda bir miktar kanama görülmesi bundan kaynaklanmaktadır ve gebeliğin 4. haftası kanama doktorlar tarafından daha ziyade gebelik belirtisi olarak kabul edilmektedir.

4. Hafta Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Ancak ilk aylar düşük riski bulunduğu için bu süreçte yaşanan kanamaların yine de doktor tarafından takip altında olması önemlidir. Gebeliğin 4. hafta belirtileri tamamen adet döngüsünde yaşadığınız belirtilerdir. Tek taraflı kasık ağrısı, bel ağrısı ve göğüslerde hassasiyet anne adayları tarafından en çok dile getirilen şikâyetler arasında bulunmaktadır. Genelde bu döneme kadar planlı bir gebelik dahi olsa anne adayları kesinlikle gebeliğe bağlı bir belirti hissetmezler ve anlaşılır ilk belirtiler de adet dönemi belirtilerini anımsatmaktadır.

Hamileliğin 4. Haftasında Neler Yaşanır?

Genelde anne adaylarının tümünü harekete geçiren ilk anlaşılır gebelik belirtisi gebeliğin 4. haftası itibari ile ortaya çıkan adet gecikmesi olur. Yine bu hafta içerisinde salgılanan hormonlara bağlı olarak anne adaylarının ruhi durumlarında yaşanan dalgalanmalar ve ani duygu değişiklikleri ile sürekli uykuya olan düşkünlük gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkar. Gebelikte uyku ve dinlenme çok önemlidir. Bu süreçte vücutta yoğun bir enerji ihtiyacı ortaya çıkar ve enerjinin tümü rahime tutunan yeni hayatı yaşama bağlayabilecek düzeni oluşturmak için harcanır. Uyku vücudun kendisini beklemeye alması gibidir ve böylelikle anne adayının fazladan enerji harcamasını engelleyerek tüm enerjinin bebeğin ilk oluşumunu desteklemek için kullanımını garanti altına almaktadır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık