Hamileliğin 9. Haftasında Neler Yaşanmaktadır?

1.477 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

 Bebeğinizin boyutlarını doktorunuz size göstererek bebeğinizin bir insanda olması gereken tüm şekilleri taşıdığını ve artık ufacık elleri ile ayaklarını görebileceğiniz 9. haftaya girmiş bulunuyorsunuz. 9. hafta içerisinde boyutu yaklaşık olarak 25 milimetredir. Bebeğin gözü, kulağı, göbek kordonu, kolu ve bacakları ile parmakları belirginleşmiştir. Bebeğinizin bu hafta içerisinde ağzını açıp kapamaya başlar. Bebeğin gözleri yüzün yan tarafında yer alırken yavaş yavaş gerçek yerine doğru hareket eder. Yine bebeğinizin bağırsakları kordon içinden çıkarak karın boşluğuna doğru ilerler organların büyük çoğunluğu artık kendilerine ait olan yerlere yerleşmiş durumdadır. Gebeliğin 9. Haftasında bebeğin boyu yaklaşık olarak 4 santimetreye ulaşır ağırlığı da yine ortalama olarak 4 gram kadardır.

Gebelikte 9. Hafta Yaşananlar

Bu hafta içerisinde annenin şikâyetlerinin arasına mide yanması şikâyeti de eklenir. Aynı zamanda hazımsızlık anne adaylarının kendilerini kötü hissetmelerine neden olabilir. Hazımsızlığın ana nedeni vücudun salgıladığı hormonlar ile sindirimin daha yavaşlatılmasıdır. Bildiğiniz üzere bebeğinizin tek besin kaynağı kordon bağı aracılığı ile sizden sağlanmaktadır. Vücut annenin yediği besinlerden bebeğin en iyi şekilde yararlanabilmesini sağlamak amacı ile sindirimi yavaşlatmakta ve bu sayede kana daha fazla besinin aktarımını desteklemektedir. Tek öğünde fazla yemek tüketilmesi halinde ise anne adayı hazımsızlıktan şikâyet eder.

Hamileliğin 9. Haftasında Neler Olmaktadır?

Bu süreci daha rahat atlatabilmek için kesinlikle sık ve az yemeniz gerekir. Mide yanması için ise bu olumsuzluğu tetikleyebilecek yağlı ve yoğun baharatlı yiyeceklerden uzak durulması önerilir. Kendinizi takip etmeniz ve mide yanmasını tetikleyen yiyecekleri bir daha tüketmemeniz önemlidir. Bu haftanın sonunda doktorunuzun önerdiği ultrasonla gebelik haftası tayini için gerekli ölçümler yapılmaktadır. Bu ölçümlerde bebeğin baş ve popo mesafesi arasındaki uzunluk belirlenerek ortalama üzerinden gebelik haftanız ile karşılaştırılmaktadır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık