Hamilelik Döneminin 7. Haftası

1.952 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Gebeliğin 7. Haftasında bebeğinizin büyüdüğünü hissedebilirsiniz. Karnınızda büyümeye devam etmekte olan bebeğiniz 7. haftaya girdiğiniz anda yaklaşık olarak 9-12 mm. civarındadır ve 7. haftanın sonunda 10-13 mm. Boyutuna kadar ulaşabilmektedir. Bebeğinizin kalbi kan pompalar ve pompalanan kan dokularla organların büyük bir hızla gelişmesini sağlar. Gebeliğin 7. haftasında bebeğin gelişimi hızlanır ve burun delikleri ile burun kökü, göz kapakları, göbek kordonu, çenesi, gözleri, kol ve bacak taslakları ortaya çıkar. Annenin karnında yer alan amniyon kesesi içerisinde tüm dış etkilerden koruma altına alınmış olan bu minicik insan taslağı her geçen saniye biraz daha gelişmeye ve dış dünya ile tanıştığında hayatta kalabilecek düzeye ulaşmaya hazırlanmaktadır.

Hamilelik Döneminin 7. Haftası

Bebeğiniz gibi sizin de kendinizi doğum yapacağınız bu süre şimdiden hazırlamaya başlamanız gerekir. Bunun için doktorunuzun verdiği rahim kaslarını güçlendiren egzersizlere başlamanız ve kendinizi yormadan günlük tempolu yürüyüşler yapmanız fiziksel hazırlığınız için büyük yarar sağlayacaktır. Ancak bunları yapmadan kesinlikle doktorunuza danışmanız ve düşük riski ya da erken doğum gibi risklerden uzak olduğunuzu teyit etmeniz gerekmektedir.

Gebelik Döneminin 7. Haftasında Neler Yaşanır?

Ağır sporlar gebeliğin 7. haftası artık uzak durmanız gereken eylemlerdir. Uyku ihtiyacınız hala devam ediyorsa mümkün olduğunca bu ihtiyacı yanıtlamanız ve vakit bulduğunuz her an uyuyarak dinlenmeniz önerilir. Mide bulantınız devam ediyorsa nane limon çayı içebilir, sabahları tuzlu kraker yiyerek güne başlayabilir, ana öğünlerinizi biraz daha hafifletebilirsiniz. Kilo almamaya dikkat etmek için kalorisi düşük yiyecekleri tüketmeyi seçebilirsiniz. Zaten genelde gebeliğin bu döneminde mide bulantısı şikayetleri nedeni ile anne adaylarının bir miktar kilo kaybı yaşadıkları görülmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık