Abiye Elbise Giyinirken İşinizi Kolaylaştıracak Bilgiler

253 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

İster düğün, ister nişan ya da mezuniyet töreni olsun; biz kadınlar, katılacağımız davetlerde kusursuz gözükmek isteriz. Ve bu tarz davetler için uzun ya da kısa, sade ya da gösterişli abiyeler tercih ederiz.

Davetin konseptine ve özellikle de vücut tipimize uygun modeller tercih etmemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz. Gideceğimiz davet için bazen günler öncesinden yeni elbise arayışında olabileceğimiz gibi, bazen de dolabımızda olan bir modeli giymeyi de tercih edebiliriz.

Abiye elbiseler, biz kadınlar için çok özel elbiselerdir. Bize kendimizi güzel hissettirirler. Günlük rutinimizden çıkıp; saçımız, makyajımız ve aksesuarlarımızla bambaşka bir görüntüye kavuşuruz. Ve tabii ki o görüntünün mükemmel olmasını isteriz.

Ama bazen davete hazırlık sürecinde hiç umulmadık aksilikler de olabilir. Elbisemizi ütülerken istemeden elbiseye zarar verebiliriz. Ya da alınan bir iki kilo bile elbisenin fermuarının kapanmamasına ya da dar gelmesine sebep olabilir.

Ayrıca abiyenin en iyi şekilde vücudumuza oturması için doğru iç çamaşırı seçiminin de önemli bir konu olduğunu hatırlatmak isteriz.

Gelin, abiye giyerken dikkat edilmesi gereken bazı konulara birlikte bakalım.

1. Abiye Nasıl Ütülenir?

Kırışık gözüken bir elbiseyi hiçbirimiz giymek istemeyiz, özellikle de abiye elbise ise…

Kumaşın cinsine göre bazı abiye elbiseler, özellikle de saten, tafta ya da şifon kumaştan olan abiyeler, buruşup kırışmaya daha müsaitler. Dolabınızda ya da kılıfında dururken bile kırışabilirler. Bu yüzden abiye elbisenizi giymeden önce son bir ütü yapmak gerekebilir.

Böyle durumlarda ilk olarak elbisenin içinde olabilecek ütüleme talimatına göz atmanızı tavsiye ederiz. Talimat doğrultusunda elbisenin zarar görmesini engelleyecek şekilde, üstüne tülbent koyarak, çok sıcak olmayacak şekilde ütüleyebilirsiniz. Bazı şifon elbiseler, sadece buhar tutularak da ütülenebilmektedir.

Bazı kumaşlar ise ütüleme konusunda çok hassas olabilir özellikle ipek içerikli olanlar. Bu tarz elbiseleri profesyonel ellere emanet edip, kuru temizlemeye vermenizi öneririz.

2. Abiye Çamaşır Makinesinde Nasıl Yıkanır

Özellikle şifon abiye elbiseler, ince ve hassas kumaşlara sahip elbiselerdir. Bu yüzden abiyenin temizlenmesi konusunda daha dikkatli olmak gerekmektedir. Eğer kullanma talimatında çamaşır makinesi ile yıkamaya uygun oldukları yazıyorsa, hassas programları tercih etmelisiniz. Yine aynı şekilde, taşlı ve payetli elbiselerin yıkama şartlarını da dikkatli okumalısınız. Eğer kullanma talimatında makineye uygun olmadığı yazıyor ve yine de makineye atarsanız taş ve payetlerinde düşme görünebilir.

Abiye Çamaşır Makinesinde Nasıl Yıkanır

Bu yüzden, her zaman elbisenizin iç kısmında olabilecek kullanma talimatını kontrol ederek talimat doğrultusunda temizleme işlemini yapmanızı tavsiye ederiz. Genelde çoğu abiye elbiseler, çamaşır makinesi ya da elde yıkamaya uygun değildir. Bu yüzden kuru temizleme sizin için en uygun ve güvenilir seçenek olacaktır.

3. Fermuarı Kapanmayan Abiyeler İçin Öneriler

Birçok kıyafette olduğu gibi bazen abiye elbiselerin fermuarları da kapanma konusunda sorun çıkartabilir. Bazen fermuarın dişlerine sürülen sabun ya da kurşun kalem işe yarayabilmektedir. Ama fermuar tamamen bozuk ise ya da abiye elbiseniz dar olduğu için kapanmıyorsa, ilk yapılacak şey terzide fermuarı yenisi ile değiştirmek olmalı.

4. Abiye İçin Sütyen Seçimi

Doğru seçilmiş bir iç çamaşırı, giyeceğiniz abiyenin üzerinizde daha kusursuz durmasını sağlayacaktır. Elbisenin kumaşı ve stiline uyumlu olacak şekilde daha düz dokulu, ten renginde iç çamaşırı kullanmanızı öneririz. Elbiseden belli olmamasını sağlayan lazer kesim çamaşırlar, en çok tercih edilen modeller arasındadır. Sırt ve göğüs dekoltesi olan modeller için de farklı tasarımlı sütyenleri denemenizi tavsiye ederiz.

5. Dar Gelen Abiye Nasıl Genişletilir?

Bazen alınan birkaç kilo rutinde fark edilemiyor. Ta ki o en sevdiğiniz abiye elbisenin size dar geldiğini fark edene kadar. Eğer davet tarihine vakit var ise elbisenizi güvendiğiniz bir terziye götürebilirsiniz. Eğer elbisenin yan dikişlerinde pay var ise terziniz elbiseyi biraz genişletebilir.

Bazen de kapanmayan fermuar yerine elbisenin kumaşından ya da elbiseye uyum sağlayacak başka bir kumaştan çapraz bağlama yapılabilir. Çapraz bağlama ile elbiseyi istediğiniz kadar sıkıp gevşetebilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık