Apandisit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

1.332 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Apandisit, Apendix veya daha çok apandis olarak bilinen kalın bağırsağın uç kısmında oluşan 5-6 cm uzunluğunda ve 2-3 mm çapında kör bir bağırsak parçası olarak bilinmektedir. Görevi net olarak bilinmemekle beraber yaşamın ilk yıllarında bağırsakların koruma mekanizmasını düzene soktukları düşünülmektedir. Bağırsağın iltihaplanması ise hemen herkes tarafından kabul gören apandisit hastalığına neden olmaktadır.

Apandisit çoğunlukla 3 yaşından sonra meydana gelmeye başlayan tüm yaş gruplarında görülmekte olan, 35 yaşından sonra görülme sıklığı oldukça nadir olan bir hastalıktır. Apandisit belirtileri; apandisit şiddetine göre değişmekle beraber, karın ağrısı, bulantı, kusma, iştahsızlık, büyük tuvalet yapma isteği ve ateş olarak ortaya çıkmaktadır. Apandisit ağrısı çoğunlukla müphem olarak ortaya çıkan ve karın ağrısı, mide ağrısı olarak başlayabilir. Sırt, bel, kasık ve bacakta ortaya çıkabilen ağrıların yanı sıra karın bölgesinin sağ alt kadranında toplanmaktadır.
Apandisit hastalığında genel olarak hareketler ve sarsılmalar ağrının arttığını ortaya koymaktadır. Bu şikayetlerin yanı sıra aynı anda veya tek bir apandisit hastasında var olması şart olmamaktadır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık