Kadınlarda Neden Çabuk Yorulur?

0 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Erkeklerde olduğu gibi kadınların bir takım özellikleri ve kendine göre eksik gördüğü noktalar olabilmektedir. Çoğu kadın erken yorulmaktan, çabuk enerji düşüklüğünden yakınmakta ve kimileri ise bu durumu bir hastalık olup olmadığı konusunda telaşlanmaya kadar götürmektedir. Ancka kadınların neden çabuk yorulduğu konusunda bir takım görüş ve bilgiler bulunmaktadır. Tıbbi bu bilgiler sayesinde çabuk yorulan kadınlar bunun nedenini öğrenerek bu konuda kendine göre önlemler alabilir. İşte kadınların neden erken yorulduğu konusundaki sorunun cevabı; Herkes bazı dönemlerde enerji düşüklüğü yaşar, ancak yaşanan bu durum yapılacak rutin işleri ve görevleri aksatabilir düzeyde ise rahatsız edici bir hal alır. Kadınlarda yaşanan enerji düşüklüğü ise genelde hormon değişimlerine ve adet döngülerine bağlanır. Fizyolojik özellikleri incelendiğinde, erkeklere göre daha karmaşık bir yapıya sahip olan kadınlar, zaman zaman hormonlar ve adet döngüleri tarafından yönetilseler de, yaşanan bu enerji düşüklüğü başka nedenleri de olabilir. Bu yazıda kadınlarda yaşanan enerji düşüklüğünün nedenleri ve bazı çözümleri hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Kadınlarda Yorgunluk Nedenleri

Kadınlarda Yorgunluk ve Enerji Seviyelerinin DüşmesiBir kişi enerjisinin kalmadığını veya kendisini sürekli yorgun olduğunu hissediyorsa, bunun nedeni sadece yoğun yaşam tarzı olmayabilir. Bu yorgunluğun altında yatan nedeni üzerinde durulması gereken temel bir sağlık sorunu olabileceği gibi günlük rutinde kişiyi destekleyecek bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile iyileştirilebilecek bir nedende olabilir. Ancak bunlar hakkında bilinç sahibi olmak, bu konu hakkında farkındalık yaratarak bazı küçük değişiklikler yapmaya ve enerji seviyeni artırmaya yardımcı olabilir. Bu nedenler ana başlıklar halinde şu şekildedir;

Hormonlar

Bir kadının adet döngüsü, foliküler ve luteal olmak üzere iki aşamaya ayrılabilir. Foliküler faz, bir kadının adet döneminin ilk gününden başlayarak 1-14. günlerde meydana gelir. Bu aşamada östrojen ve progesteron hormonları en düşük seviyededir, bu da egzersizin daha kolay hissedileceği ve iyileşme sürelerinin daha hızlı olacağı anlamına gelir. Aşama 12. güne doğru ilerledikçe östrojen ve luteinize edici hormon yükselir ve bu, yumurtalıklardan bir yumurtanın salınmasına neden olur, bu süreç yumurtlama adı verilen bir süreçtir. Ve bu dönemde, bu hormonlar zirveye ulaştığında, bazı kadınlar enerjilerinin arttığını fark edebilir. Bunun bir nedeni, östrojenin kaslara şeker (glikoz) salınımını teşvik etmesidir

İkinci aşama, luteal faz, progesteron seviyelerinde bir zirve noktasıdır ve bu, dinlenme kalp atış hızınızın artmasına ve aerobik kapasitenin düşmesine neden olur. Muhtemelen kişi kendini çok sıcaklamış ve rahatsız hissederken, bu kişinin kendisini sanki hiç bitmeyecekmiş bir koşu bandında koşuyormuş gibi hissetmesini sağlar. Döngünün bu aşaması, bazı kadınların daha düşük yoğunluklu egzersiz yapmaları için doğru bir zamanlama olabilir. Bunun nedeni, progesteronun kaslar için glikozu daha az kullanılabilir hale getirmesi, yani kolayca yorulmalarıdır.

Buradaki anahtar kişinin vücudunu dinlemesidir, çünkü her kadının kendine özgü adet döngüsü vardır. Bu yüzden her aşamada kendisi için doğru olanı tespit ederek uygulaması gerekir.

Yaşam Tarzı

Düşük enerji seviyeleri söz konusu olduğunda hormonlar tek faktör değildir, genel olarak yaşamın da büyük bir rolü vardır. Örneğin diyet, egzersiz, kilo, yoğun çalışma hayatları ve ev işleri günlük yorgunluğa katkıda bulunabilir. Bir kadın ister çalışan olsun, isterse ev hanımı olsun, yerine getirmek zorunda olduğu görevler vardır. Ve sorumlu olduğu bu görevleri yerine getirirken ya da şartlarından dolayı sağlıklı beslenme, hareketli yaşam tarzı gibi sağlık yaşam kurallarına riayet edemediği zamanlar olur, hatta sadece alışkanlıklarından kaynaklıda bunlara uymuyor olabilir. Sonuç itibari ile kişinin genel yaşam tarzı enerji seviyeleri direk etkileyen bir faktördür. Bunun yanında ONS tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kadınların çalışmak haricinde de, çocuk bakımı ve ev işleri gibi daha fazla iş ve sorumlulukları olduğu için boş zamanları erkeklere göre 5 saat daha azdır.

Bu durum onların diyetlerine dikkat etmesini engelleyebilen bir faktör olurken, vücudun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu hayati besinleri almasını engelleyebilir. D vitamini, folat, B12 ve demir gibi bazı vitaminlerdeki eksiklikler düşük enerji seviyelerine ve yorgunluğa neden olur.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık