Fotoğraf Çekme Teknikleri

1.576 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Profesyonel düşünmeyi gerektiren fotoğraf çekiminde, başarılı olabilmek için birçok teknik bulunmaktadır. Fotoğraf çekme tekniklerini iyi bilen bir kişi çok güzel ve göze hitap eden kareler elde edebilir.

Fotoğraf çekimine başlamadan önce fotoğrafını çekeceğiniz bölgeyi yatay yada dikey mi almanın fotoğrafınızı daha şık göstereceğini düşünmelisiniz. Ardından doğru açıyı bularak fotoğrafta anlatılmak istenen konuyu ifade edebilecek bir noktaya geçmelisiniz. Fotoğrafta almak istediğiniz kesimleri belirleyerek uzaklığı belirlemeli ve en uygun mesafeyi bulmalısınız. Bulunduğunuz konumda fotoğraf makinesiyle almak istediğiniz karede ışığın nereden geldiğini ve fotoğrafınıza yansımadığına dikkat edin. Bazen arkanıza almanızda fayda olan güneş ışığı, kişisel çekilen fotoğraflarda kişinin yüzüne yansıyacağı ve karanlık bir görüntü oluşturacağından farklı noktalardan çekim yapmak gerekecektir.

Mümkünse fotoğraf makinenizi tripoda bağlayın ve titreşimsiz bir fotoğraf elde edin. Tripod bulunmuyorsa, iki elinizle fotoğraf makinesini sıkıca tutun, dirseklerinizi vücudunuza yapıştırın bu sayede fotoğraf makinesi daha az sarsılacaktır. Bütün bunları göz önüne alıp gerekli açı ayarlamalarını yaptıktan sonra mümkünse aynı fotoğraftan birkaç tane çekin. Bazen fotoğraflar anlık değişikliklerle daha güzel olabiliyor.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık