Göz İzleme Teknolojisi Nedir?

649 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Teknoloji akıl almaz bir hızla ilerlerken sosyal/siyasi kontrol mekanizmaları ve ekonomik satış teknikleri için de artık sadece kişisel tahmin, tecrübeye dayalı değerlendirmeler değil doğrudan profesyonel bilimsel teknolojiler devreye girmiştir. Göz izleme teknolojisi, kişilerin asıl olarak ne istediği ve neye ihtiyaç duyduğunu zihninin içerisinden alıp çıkaran mucizevi bir biyometrik teknolojidir. Göz izleme teknolojisi de 21. asrın başlıca ileri teknolojilerinden biridir. Eye Tracking olarak bilinen bu teknoloji kısaca, birtakım cihazlar vasıtasıyla göz bebeği hareketlerinin incelenip nereye, ne kadar sürede ve sıklıkla baktığımızı ölçen teknolojilerin genel ismidir.

Bu teknolojiyle markette veya herhangi bir ekran başındaki bireyin nesnelere bakarken özel olarak hangi noktalara odaklandığı ve dikkatini çeken durumlara verdiği tepkilerin hangi parametrelere göre değiştiği tespit edilmektedir. Elde edilen bu verilerle kişilerin anlık veya belli bir süre zarfında neye, niçin, nasıl baktığı ortaya konularak tüketici veya bireylerin alışkanlıkları çözümlenir. Göz izleme teknolojisiyle elde edilen veriler ortaya o kadar değerli veriler sunar ki günümüz reklam ve halkla ilişkiler sektöründeki başarı büyük oranda bu teknolojiye borçludur. Nitekim birçok ürünün tanıtımında kullanılan görseller bu teknolojinin sunduğu veriler sayesinde söz konusu üründen daha akılda kalıcı hale gelmiştir.

Göz İzleme Teknolojisi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Her ne kadar reklam endüstrisiyle özdeşleşse de bu teknoloji günümüzde pazarlama, sürücü ve pilot eğitimlerinde, web sayfası analizlerinde, oyun teknolojilerinde, siyasi kampanya çalışmalarında, moda endüstrisinde aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Bizlere oldukça etili gelen afiş ve tasarımların arkasında bu teknolojinin başarılı çalışmaları vardır. Doğrudan tüketim endüstrisinin dışında medikal alanda da bu teknolojiden istifade edilmektedir. Bu alanların başında görme engelliler için yapılan ürün tasarımları gelmektedir. Henüz test ve dizayn aşamasında olsa da gelecek açısından ümit vaat ettiği aşikardır. Göz izleme teknolojilerinin hızlı gelişim gösterdiği 1940’lı ve 50’li senelerde havacılık alanındaki birçok teknolojide göz izleme verilerini görmekteyiz. Göz izleme teknolojileri sayesinde pilotların kokpit içerisinde en çok nereye odaklandıkları ölçülerek uçuş kontrol ekipmanlarının dizayn ve kokpit yerleştirilmesi yapılmıştır.
Hemen hemen bütün bu alanlarda uzmanlar üzerinde çalıştıkları şeye dair, kullanıcıların neye dikkat ettiği, neyden gözlerini kaçırdığı, neye ilgi duydukları oldukça zengin bilgiler sunmaktadır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık