Güneş Enerjisi Panelleri Kullanımı

1.345 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Güneş enerji sistemleri kurulum öncesi yada kurulurken fizibilite çalışmaları yapılırken çok önemli konulardan biriside güneş paneli olacaktır. Güneş panelleri kurmayı planlayan yada konu hakkında bir araştırma yapanların ister kurumsal olsun ister kişisel güneş paneli konusunu da gözden geçirmesinde fayda olacaktır. Devletimizin enerji sistemi konusunda ciddi teşvikleri ve yol gösterici faaliyetlerde ciddi rol oynamaktadır. Eğer ki bu sistemleri kuracak kişi yada kurumsal şirketler mutlaka devlet teşviklerinden faydalanmaları gerekmektedir. Çünkü hem kurulum süresindeki teknik destek hem de maddi olarak devletin katkısı yadsınamaz bir gerçektir.

Güneş Panellerinin Avantajları

Güneş paneli elektrik üretimi konusunda apayrı bir işlevi ve yeri vardır. Diğer yandan dünya üzerinde tertemiz bir enerji kaynağı olduğunu kanıtlama özelliği bulunur. Elektrik üretiminin güneş panelleri üstünden alabilmesi için iletken bir tel üzerinden elektronların hareketlenmesi gerekir. Öte yandan elektrik üretimini destekleyen paneller çoğu solar hücreden meydana gelir. Öz hammaddeleri özel olarak oluşturulmuş ve 1970 seneden beri devamlı denenmiştir. Güneş paneli ve pillerinin içinde bulunan yarı iletkenler, güneş ışığının etkileri direkt olarak üzerine gelecek şekilde tasarlanmıştır. Güneş ışığı temas ettiği zamanlarda bu destekle elektronlar harekete geçer ve elektrik üretimini hızlı bir şekilde sağlar. Üstelik ayrı ayrı hücre fonksiyonu pozitif-negatif şekilde katman sistemini oluşturur.

Güneş Paneli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güneş paneli ve güneş enerjisinin yararları baya fazladır. Fakat ilk akla gelen olumlu tarafı hiç bitmeyecek sonsuz bir kaynak olmasıdır. Örneğin; güneş paneli çok ucuz olmasıdır. Kullandığımız fosil kaynakların ileri yıllarda tükeneceği açıkça ortadadır. Bu yakıtların tüketimini biz durdurmasak da o zaten kendiliğinden iler ki zamanlarda son bulmaya mahkum olacaktır. Fakat güneş enerjisinin böyle bir durum söz konusu olamaz. Güneş enerjisinin faydalı kısmına bakarsak öncelikle sınırsız diyebiliriz. Sonsuza dek sürecek bir enerji türüdür. Tüm insanların kullanabileceği bir kaynak olup kimsenin kontrolü altında bulunmaz. Fosil yakıtlar vs kullandığımız için çevre kötü bir şekilde etkilenmez. Kaynağın depolanması baya basit ve kolaydır. İşletim ücreti inanılmaz uygun ve maliyeti de ucuzdur. Tabi ki özelliklerine göre güneş paneli değişimi olabiliyor.

Atmosferde zehirli gazlar vermeyerek çok avantajlı enerjidir. Günümüzde küresel sistem (yeni dünya) düzeninden dolayı maliyeti ve verimi oldukça yüksek olan bu enerji tüm toplum ve ülkeler tarafından tercih edilen enerji sistemidir. Türkiye’nin coğrafi iklim şartlarını göz önünde bulundurursak güneşlenme süresi uzun olan bir ülkeye sahibiz. Bu sebepten dolayı güneş panellerinin yaygınlaşacağını söylemekte fayda var.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık