Gözlük ve Lens Kullanımı

1.624 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Gözlük ve lens, görüntüyü retinada (ağtabaka) odaklama bozukluğundan kaynaklanan görme kusurlarının etkisini gidermeye yarayan optik araçlardır. En sık görülen görme kusurları hipermetropluk, miyopluk, astigmatlık ve presbiyopluktur. Fotoğraf makinesinin karanlık bir kutu, objektif ve görüntünün odaklandı­ğı film pozlarına yerinden oluşması gi­bi, göz de gözakı (serttabaka), kornea (saydamtabaka) ve retinadan (ağtabaka) oluşmuştur. Serttabaka bağdokudan ya­pılmış içi boş küre biçimindedir ve ışığı geçirmez.

Serttabakanın ön bölümünde yer alan saydamtabaka ise ışığın küre içine denetimli bir biçimde girmesini sağlar. Bu yapı saydam ön oda sıvısı, göz merceği ve camsı cisimle birlikte “gözün objektifi” sayılabilir.

Gözküresinin en içteki katman olan ağtabaka, ışığa duyarlı fotoğraf filmine benzetilebi­lir. İnsan gözü, bir fotoğraf makinesi gibi sonsuza ya da yakın bir noktaya odaklanabilir. Gençlerde en yalan net görme noktası yaklaşık 17 cm’dir.

Gözün odaklama yapabildiği en uzak ve en yakın noktalar arasındaki uzaklığa uyum aralığı denir. Bu aralık gözün nesneleri ağtabakâ üzerinde odaklayabildiği, yani net biçimde göre­bildiği alandır. Sağlıklı bir gözün uyum aralığı 17 cm’den sonsuza uzanırken, miyoplarda bu aralık örneğin 17-50 cm’yle sınırlanabilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık