Hızla Yükselen Batik Desen Trendi

344 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

İçinde bulunduğumuz ilkbahar/yaz sezonun en trend parçalarından biri de batik desenler oldu. 2019’da moda dünyası nostalji akımına kapılarak 80’lerde karşımıza çıkan batik parçaları günümüze taşıdı. 80’lerde ve 90’larda yükselişe geçen bu trend akımı 2019 baharında yeniden gündem oldu.

Dünyada da en önemli moda evleri, batik tasarım akımına kayıtsız kalmadı. Dünyanın her yerinde, yeni koleksiyonlarda batik tasarımlar görülmeye başlandı. Birbirinden şık desenlere sahip bu tasarımlar samimi ve sıcak dokusuyla herkesi büyülüyor.

Batik desen şu sıralar en trend parçalar arasında yer alsa da bilmeyenlerimiz olabilir. İlk olarak batik desenin ne olduğuna ve nereden geldiğine dair bilgilere yer verelim.

Batik Desen Nedir?

İhtişam, gösteriş dendiğinde akla ilk batik desenli kıyafetler gelir. Özellikle batik desenin en yaygın kullanıldığı model elbiselerdir. Daha sonra eşarptan, eteğe, şala, kazağa, mayoya ve hatta süs eşyalarına kadar birçok alanda bu desenin kullanıldığını görüyoruz.

Batik desenin ne olduğuna gelecek olursak, herhangi bir düz kumaş üzerine deseni oluşturmak suretiyle boyama işlemine tabi tutularak oluşturulan kumaşlara “Batik Dokumalar” denir.

Batik Desen Hangi Kültürün Kumaşıdır?

Batik desenin çıkış yeri Endonezya’dır ve çıkışı yüzyıllar öncesine kadar eskiye dayanan bir kültürdür.

İlk kez 16. yüzyılda seyahate çıkanlar tarafından, sanat değeri yüksek, batik örtülerin yapıldığı meydana çıkmıştır.

19. yüzyıldan itibaren de batik tekniği Avrupa el sanatlarına girmiştir.

Batik desenlerinde, doğanın çiçekleri, renkli kelebekler, cennet kuşları stilize edilerek motif olarak kullanılmaktadır. Günümüzde de eski dönemden esinlenerek tekrar moda sektörünün ilgisini çekmiş ve günümüz trendleri arasına girmeyi başarmıştır.

Batik Çalışmalarında Kullanılan Desenler

Her türlü desnele batik çalışması yapmak mümkün. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta zıt renklerin bir arada kullanıldığı çalışmalardır. Renk kombinlerinde sadece zıt renkler kullanılmaz.

Aynı zamanda birbirini tamamlayan renkler de tercih edilebilir. Örneğin beyaz, sarı, kahverengi, kırmızı, bordo, siyah gibi.

Batik desen hakkında önemli bilgiler öğrenmişken kadınlar için en önemli nokta olan kombin seçeneklerine geçmeye ne dersiniz? İşte sizlere batik desen kombinleri!

Ete ve Elbise Batik Desen

Özellikle maksi boy etekler ve elbiseler, batik desenin en çok yakıştığı ve en çok kullanıldığı modelleri oluşturuyor. Otantik giyinmeyi sevenler için, yaz aylarında tatilde giyilecek kombinleri oluşturuyor.

Batik desenin hemen hemen parçada kullanıldığını ve şimdiden çok sevildiğini söylemiştik. Pantolon ve bluzlar da bunlardan biri. Romantik duruşuyla aynı zamanda kombinlere bir feminenlik de katıyor.

Batik desen özellikle penye kumaşların üzerine uygulanıyor. Bu tarz kumaşlar daha uygun olduğu için de hemen hemen herkesin bütçesine uyum sağladığı için daha çok tercih ediliyor. Bu desendeki kıyafetlerinizi kombinlerken ayakkabı olarak yaz ayların için sandaletlerle kombin yapabilirsiniz.

Örneğin, batik bir bluzu veya crop top tarzı bir tişörtünüzü jean veya şortla çok güzel kombinleyebilirsiniz. Altına giyeceğiniz beyaz bir spor ayakkabıyla hatta dolgu topuk bir sandaletle çok tarz olabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık