SSD nin Bilgisayar Hızındaki Etkisi

711 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Eski bir bilgiyarınız varsa ve artık çok yavaşladığını düşünüyorsanız bu makalemizde sizlere bu dertten kurtulabileceğiniz yolları anlatacağız. Genellikle bilgisayar hızının işlemci ve ram kapasitesine göre düşük ya da hızlı olduğuna karar veririz. Oysa en yüksek hızlardaki işlemci ve rame sahip olan bilgisayarlar bile HDD yüzünden yavaş çalışabilmektedir. Hem kalitesi düşük ucuz bir HDD almanın hem de HDD başlı başına sistemi yavaşlattığını SSD aldığınızda anlayabilirsiniz.

Bilgisayarın yavaşladığını özellikle çok sayıda program ve oyun yüklediğinizde aylar sonra fark edersiniz. Çünkü HDD nin çalışma prensibi zamanla yavaşlamasına neden olabilmekte ve zaten düşük olan okuma/yazma hızını iyiden iyiye düşürmektedir. SSD de ise yüksek yazma hızlarının yanı sıra zaman içerisinde ekstra herhangi bir yavaşlama söz konusu olmamaktadır. Tabi ki SSD yi doğru kullanır ve çok sık download/upload işlemlerinizde kullanmazsanız. Gerçi bu tarz işlemlerde bile kullandığınızda SSD nin yavaşlaması veya arıza vermesi kısacası ömrünü tamamlaması aylar ve belki de yıllar sürmektedir.

SSD Sayesinde Bilgisayarınız 5 Saniyede Açılabilir

HDD kullanımında 2 dakikayı bulan bilgisayar açılışlarınız SSD taktıktan sonra 5 saniyeye kadar düşebilmektedir. Aynı şekilde yeniden başlatmalarda da aynı hızlara ulaşabilirsiniz.

İşlemci Değiştirmek Mi? Ram Takviyesi Mi? SSD İlave Etmek Mi?

Çoğumuz işlemci ve Ramin kapasitesine rağmen bilgisayarın yavaşlığından yakınırız. Oysa daha önceden belirttiğimiz gibi Ram ve İşlemci ile uğraşmak yerine SSD değiştirmeniz durumunda bilgisayarınızın en az 5 kat hızlandığını fark edeceksiniz. Herhangi bir programı açtığınızda bile HDD li bir bilgisayarda işlemci ilgili dosyayı bulmakla dakikalarca uğraşırken, SSD saliseler içerisinde işlemciye istediği dosyayı sunmaktadır. Çünkü HDD ve SSD nin çalışma prensipleri oldukça farklıdır. Örneğin; Bir işletmede patronunuz sizden arşivden 2 yıl öncesine ait bir dosyayı alıp tekrar işlemenizi ve en kısa sürede masasının üzerine koymanızı istedi. Arşive gidip birkaç saat dosyayı aradığınızda ofise dönüp dosyayı 10 dakika işleyip patrona sunsanız bile toplam süre 2 saat 10 dakikayı almıştır. Bu yüzden arşivde geçirdiğiniz 2 saati daha kısa süreye indirdiğinizi düşünelim.  10 dakika gibi bir sürede dosyayı bulsaydınız kalan 10 dakikalık sürede toplam 20 dakika gibi bir zamanda görevi tamamlayıp patronun masasını dosyayı bırakmış olacaktınız. İşte bunun gibi işlemci ne kadar iyi olursa olsun HDD ye sahip bir bilgisayarda dosyaları erken sunamadığı için gerekli hızlara ulaşamazken, SSD her aranılan dosyayı bilgisayar parçalarına hızlıca ulaştırdığından işlemlerin kısa sürede yapılmasını ve işlenmesini sağlamaktadır. Bu da hızlı açılan bir bilgisayar, hızlı açılan programlar demek oluyor.

SSD Markası Önemli Midir?

SSD alırken elbette kaliteli markalara yönelmek daha uzun süre kullanabileceğiniz bir SSD ye sahip olmanızı sağlayacaktır. Uzun ömürlü olması sizin için önemli değilse birkaç yıl işinizi görebilecek düşük kalite uygun fiyatlı ürünlerde alabilirsiniz. Yazma ve Okuma hızlarına dikkat ederek ve kapasitesine bakarak beğendiğiniz SSD modelini alabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık